Arieratele bugetului general consolidat au scăzut la 520 milioane de lei
Arieratele bugetului general...
Sectorul bancar a fost unul din principalii beneficiari ai majorării dobânzilor în ultimii trei ani, pentru reducerea inflaţiei, dar investitorii spun că aceste profituri au atins probabil nivelul de vârf, deoarece băncile centrale încheie înăsprirea politicii monetare.
Grupul bancar olandez, care are aproximativ 37 milioane de clienţi în peste 40 de ţări, a anunţat joi că profitul net a crescut cu 43,1% în trimestrul patru din 2023, la 1,56 miliarde de euro (1,69 miliarde de dolari), în timp ce analiştii se aşteptau la un nivel de 1,54 miliarde de euro.
Pe ansamblul anului trecut, ING a raportat un profit net de 7,29 miliarde de euro, faţă de 3,67 miliarde de euro în 2022.
ING se aşteaptă ca venitul total în 2024 să rămână la un nivel ridicat, în condiţiile unor dobânzi pozitive, deşi la un nivel mai redus decât venitul total de 22,58 miliarde de euro realizat în 2023.
"Suntem încrezători că vom continua să înregistrăm o rentabilitate a capitalurilor proprii de 12%, în condiţiile stabilizării suplimentare a indicatorilor economici", a afirmat directorul general Steven van Rijswijk.
Totuşi, veniturile nete din dobânzi s-au situat în trimestrul patru din 2023 la 3,88 miliarde de euro, sub previziunile analiştilor, de 3,98 miliarde de euro. Steven van Rijswijk se aşteaptă ca veniturile nete din dobânzi să scadă anul acesta la 15 - 15,5 miliarde de euro, de la 16 miliarde de euro în 2023.
Indicele de adecvare a capitalului CET1, un indicator cheie al solidităţii financiare, ar urma să se apropie de ţinta de 12,5% până în 2025, de la 14,7% la 31 decembrie 2023. De asemenea, ING vede o majorare a cererii pentru împrumuturi, atât pe segmentul creditelor ipotecare cât şi ale celor acordate companiilor şi consumatorilor, a adăugat van Rijswijk.
Joi dimineaţă, acţiunile ING înregistrau un declin de peste 6% la Bursa de la Amsterdam.
Fiți la curent cu ultimele noutăți. Urmăriți DCBusiness și pe Google News
Ţi s-a părut interesant acest articol?
Urmărește pagina de Facebook DCBusiness pentru a fi la curent cu cele mai importante ştiri despre evoluţia economiei, modificările fiscale, deciziile privind salariile şi pensiile, precum şi alte analize şi informaţii atât de pe plan intern cât şi extern.
Arieratele bugetului general...
Conform sondajelor la ieșirea de la urne, CDU/CSU au...
România, în fruntea producției...
Favoriți în sondaje,...
Se dorește verificarea...
După o serie impresionantă de...
Litiul, cobaltul și nichelul...
Oficial BCE: „Am putea ajunge la acest nivel în câteva...
Autoritățile din Grecia monitorizează situația seismică
Angajații federali obligați să...
Ursula von der Leyen merge luni la Kiev, iar Emmanuel...
SUA apără acordul propus de...
O decizie dificilă pentru...
Președintele argentinian Javier...
Care este țara europeană care plătește abonamentul...
Guvernul s-a decis în privința...
Despre ultimele decizii ale președintelui Trump, despre...
Rating susţinut de apartenenţa...
Cum poți obține 500 de lei de...
Un avertisment adresat în...
Ministrul Finanțelor se află la...
Declinul social-democraților...
Portofoliul Berkshire Hathaway,...
SUA reacționează la taxele...
Reciclarea textilelor,...
Pe de altă parte, Bitpanda, a...
Rețea extinsă de conducte...