Donald Trump vrea retragerea trupelor americane din Afganistan

Autor: Matei Ion
Data publicării:
Donald Trump
Donald Trump
Preşedintele Donald Trump vrea să înceapă retragerea trupelor americane din Afganistan înaintea alegerilor prezidenţiale din Statele Unite, din 2020, a anunţat luni secretarul de stat Mike Pompeo, citat de AFP. 

Întrebat cu ocazia unei intervenţii la Economic Club din Washington dacă speră că efectivele americane din Afganistan vor fi reduse înainte de alegeri, Pompeo a răspuns: "Aceasta este directiva pe care am primit-o de la preşedintele Statelor Unite". "A fost fără echivoc: 'puneţi capăt războaielor fără sfârşit, începeţi retragerea' ", a adăugat şeful diplomaţiei SUA. 

Înainte de a fi ales preşedinte în 2016, Trump a promis că forţele armate americane vor fi rechemate din Afganistan. După ce a ajuns la Casa Albă, el a acceptat însă să trimită efective suplimentare - circa 14.000 de militari - în cel mai vechi teatru de operaţiuni unde sunt implicate Statele Unite. 

Trump a făcut rost de bani pentru zidul cu Mexic. Cine i-a dat

De anul trecut, Washingtonul a început un dialog direct, fără precedent, cu talibanii, sperând să ajungă la un acord de pace care să permită retragerea trupelor, iar Trump şi-a reafirmat dorinţa de a încheia războaiele fără perspective de încheiere şi de a renunţa la intervenţiile militare costisitoare în alte ţări. Pompeo a susţinut că negocierile au permis înregistrarea unor "progrese reale" şi a afirmat că este "optimist". 

În perspectiva alegerilor prezidenţiale din Afganistan de la sfârşitul lunii septembrie, administraţia Trump pare hotărâtă să accelereze tratativele, apreciază AFP. Negociatorul american Zalmay Khalilzad se află la Kabul, iar în zilele următoare va ajunge la Doha, pentru noi discuţii cu insurgenţii islamişti afgani

Google News icon  Fiți la curent cu ultimele noutăți. Urmăriți DCBusiness și pe Google News

Ţi s-a părut interesant acest articol?

Urmărește pagina de Facebook DCBusiness pentru a fi la curent cu cele mai importante ştiri despre evoluţia economiei, modificările fiscale, deciziile privind salariile şi pensiile, precum şi alte analize şi informaţii atât de pe plan intern cât şi extern.

Reperele zilei

Ştiri Recomandate

FOTO: Freepik

Marele absent de la Salonul Auto de la München

Unul dintre cei mai importanți jucători din piața...

Ce a spus Budăi depsre alocații în 2023
ANAF comite erori de calcul
Freepik.com
Freepik.com
Inspectorii ANPC au aplicat amenzi
Diana Buzoianu
Pilonul III de pensii
Freepik.com
Pensionari
Foto: Freepik.com
Contribuabilii vor putea beneficia de noi facilități
FOTO: Freepik@wirestock
Inflație / Grafică: DCBusiness
Freepik.com
Alexandru Petrescu, șeful ASF
Consiliul Concurenței / Foto: DCBusiness
Muncitor în fabrică / FOTO: Freepik
O precizare extrem de importantă pentru toți pensionarii
Avion / FOTO: Freepik
Chatgpt. Freepik.com
Freepik.com
Uniunea Europeana
Bursa de la București / FOTO: Facebook

pixel