Două cutremure au avut loc în această seară în România

Autor: Georgel Simionică
Data publicării:
Seismografe
Seismografe
Institutul Național pentru Fizica Pământului spune că în România au avut loc azi două cutremure în zona seismică Vrancea.

Două cutremure cu magnitudinea de 3 şi, respectiv, 4 s-au produs joi, în zona seismică Vrancea, potrivit informaţiilor publicate de Institutul Naţional de Cercetare - Dezvoltare pentru Fizica Pământului (INCDFP).

Seismul cu magnitudinea de 3 grade pe Richter s-a produs la ora locală 19:45 în judeţul Buzău, la adâncimea de 127 kilometri. Cutremurul a avut loc în apropierea următoarelor oraşe: 56 km est de Brasov, 62 km nord de Ploieşti, 116 km nord de Bucureşti, 130 km sud de Bacău, 131 km nord-est de Piteşti, 134 km vest de Brăila, 137 km vest de Galaţi, 170 km est de Sibiu, 181 km nord de Ruse, 213 km sud-vest de Iaşi.

Cutremur în județul Vrancea, în noaptea de miercuri spre joi

De asemenea, la ora locală 16:57, în judeţul Vrancea, s-a înregistrat un cutremur mediu cu magnitudinea de 4 la adâncimea de 76 km, în apropierea oraşelor: 81 km sud de Bacău, 93 km est de Braşov, 107 km nord-vest de Galaţi, 113 km nord-vest de Brăila, 115 km nord-est de Ploieşti, 160 km sud-vest de Iaşi, 164 km nord de Bucureşti, 185 km nord-est de Piteşti, 204 km est de Sibiu, 205 km sud-vest de Chişinău.

Tot joi, a avut loc un cutremur cu magnitudinea de 3,3 la ora locală 1:20, în zona seismică Vrancea, judeţul Vrancea.

De la începutul lunii decembrie, în România s-au produs 25 de cutremure, cu magnitudini cuprinse între 2,1 şi 4,1 pe scara Richter.

Cel mai important seism din acest an s-a produs pe data de 26 mai şi a avut o magnitudine de 4,7. Cutremurul a fost resimţit şi la Bucureşti.

Google News icon  Fiți la curent cu ultimele noutăți. Urmăriți DCBusiness și pe Google News

Ţi s-a părut interesant acest articol?

Urmărește pagina de Facebook DCBusiness pentru a fi la curent cu cele mai importante ştiri despre evoluţia economiei, modificările fiscale, deciziile privind salariile şi pensiile, precum şi alte analize şi informaţii atât de pe plan intern cât şi extern.

Reperele zilei

Ştiri Recomandate

Bani
Friedrich Merz / FOTO: Wikipedia

Germania: Conservatorii în frunte. AfD, scor istoric

Conform sondajelor la ieșirea de la urne, CDU/CSU au...

Muncitori montează panouri solare pe acoperișul unei case / Freepik
Sebastian Burduja / FOTO: Gov.ro
Germania / FOTO: Unsplash
Meta
Consultând evoluția bursei / FOTO: Freepik
Santorini / FOTO: Freepik

La Santorini pământul s-a mai calmat. Ce spun specialiștii

Autoritățile din Grecia monitorizează situația seismică

Dispreț total
comertul online - FOTO: Freepik@narawit_sukkasemsakorn
Volodimir Zelenski Ursula von der Leyen / Foto: president.gov.ua

Cum vor europenii să-l ajute pe Zelenski în fața lui Trump

Ursula von der Leyen merge luni la Kiev, iar Emmanuel...

Volodimir Zelenski / Foto: Președinția Ucrainei
BMW electric
munca la gri - FOTO: Freepik@creativeart
Javier Milei
starlink - FOTO: Freepik@alicephoto

Țara care plătește abonamentul Starlink pentru Ucraina

Care este țara europeană care plătește abonamentul...

Bună dimineața! O zi liniștită! / FOTO: Unsplash

Știrile dimineții. Cinci informații pentru începutul zilei

Despre ultimele decizii ale președintelui Trump, despre...

Este o veste bună pentru cele doua banci
Ședință de Guvern / Foto: gov.ro
Warren Buffett supranumit și Oracolul din Omaha
Tanczos Barna / FOTO: gov.ro
Alegeri în Germania / FOTO: Freepik
Bani / Foto: Freepik
Taxe
reciclarea textilelor - FOTO: Freepik
Criptomonede / FOTO: Unsplash
Avion de luptă Rafale / FOTO: https://www.facebook.com/thalesgroup
Donald Trump / FOTO: Wikipedia

Air Force One: Donald Trump "nu este mulțumit" de Boeing

Termenele de livrare care ar putea determina...

Elon Musk

Trei scenarii pentru Elon Musk: Un exercițiu de imaginație

Cel mai bogat om din lume, devenit mâna dreaptă a...


pixel