Avalanșă de declarații la ANAF pe 15 ianuarie: Cine trebuie să depună documentele
Ce declarații trebuie depuse la...
Un incendiu descoperit și anunțat din timp are șanse considerabil mai mari să fie localizat și stins mai repede, ceea ce poate însemna nu doar reducerea pagubelor materiale cât mai ales salvarea de vieți omenești. Pentru că fiecare minut contează enorm în astfel de situații, detectoarele de fum, de monoxid de carbon și cele de gaz pot face diferența între un incident minor și o tragedie.
Parte a eforturilor de conștientizare și educare privind prevenirea acestor riscuri, E.ON și Delgaz Grid donează, în cadrul parteneriatului „Împreună pentru siguranță”, 10.000 de detectoare de fum și monoxid de carbon către Departamentul pentru Situații de Urgență (D.S.U) și Inspectoratul General pentru Situații de Urgență (I.G.S.U). Acestea vor fi distribuite gratuit către familii din mai multe zone din țară.
Acțiunea este parte a campaniei „Detector pentru viață” care se desfășoară în cadrul „Săptămânii Protecţiei Civile din România” și își propune să evidențieze importanța montării detectoarelor în locuințe, dar și necesitatea curățării și reparației coșurilor de fum. Mesajele campaniei sunt difuzate la nivel național prin intermediul posturilor TV, radio și al platformelor social media.
La evenimentul de lansare a campaniei de siguranță au participat Marian-Cătălin Predoiu, Viceprim ministru, Ministrul Afacerilor Interne, Raed Arafat, Secretar de Stat, Șef al Departamentului pentru Situații de Urgență, General-locotenent Dan-Paul Iamandi, Inspector general I.G.S.U, și Volker Raffel, CEO E.ON România.
Fiți la curent cu ultimele noutăți. Urmăriți DCBusiness și pe Google News
Ţi s-a părut interesant acest articol?
Urmărește pagina de Facebook DCBusiness pentru a fi la curent cu cele mai importante ştiri despre evoluţia economiei, modificările fiscale, deciziile privind salariile şi pensiile, precum şi alte analize şi informaţii atât de pe plan intern cât şi extern.
Ce declarații trebuie depuse la...
Ministrul Finanțelor, Alexandru...
Reorganizare amplă în sectorul...
Perspective mai slabe pentru...
Uniunea Europeană a continuat să înregistreze un...
Curs valutar BNR, 13 ianuarie.
Informaţii oficiale de la INS.
Speranță temperată de...
Dobânzi mai mici la credite: Ce indică ultimele date BNR...
Registrul fiduciilor, sub lupa...
Bucureștiul conduce topul...
Pariul fierbinte al investitorilor pentru 2026.
SALROM a depus un nou proiect...
Temu, amendată în Polonia.
Supremația Toyota continuă:...
Ministrul Energiei a venit cu detalii despre proiectul...
Cele 7 fonduri de pensii...
Firmele din România sunt puse...
Bucureștiul conduce investițiile imobiliare, orașele...
Curs valutar BNR, 12 ianuarie 2026.
Emisiune dedicată celor care au...
Informaţiile zilei de la BNR...
Ziua de marţi, 13 ianuarie,...
Implicarea tot mai vizibilă a...
A fost convocat Comandamentul...
Trei companii îşi dispută...