DRPCIV. Examinările s-au suspendat, "bye-bye" permis

Autor: Dana Mihai
Data actualizării:
Data publicării:
Doi angajaţi din cadrul SPCRPCIV Alba au fost confirmaţi pozitiv cu COVID -19
Doi angajaţi din cadrul SPCRPCIV Alba au fost confirmaţi pozitiv cu COVID -19
Direcția Regim Permise de Conducere și Înmatriculare a Vehiculelor (DRPCIV) a anunțat suspendarea examinărilor pentru obținerea permiselor și proba teoretică până în aprilie.

Prin acest comunicat DRPCIV îndeamnă oamenii să respecte măsurile privind evitarea aglomerației la ghișee, și anunță că programul de lucru cu publicul se va prelungi.

Cererile din domeniul înmatriculări şi permise de conducere se vor depune exclusiv online

"Direcția Regim Permise de Conducere și Înmatriculare a Vehiculelor informează că, începând cu data de 17.03.2020, se suspendă activitatea de examinare pentru obținerea permisului de conducere, proba teoretică și proba practică, la nivel național, pentru o perioadă de 30 de zile, cu posibilitate de prelungire în funcție de evoluția situației actuale.

Persoanele programate în această perioadă vor fi reprogramate ulterior, cu informarea acestora în timp util de către serviciile publice comunitare, prin site-ul www.drpciv.ro, site-urile Instituției Prefectului și cu sprijinul mass-mediei centrale și locale.  

Detalii suplimentare vor fi comunicate la finalizarea perioadei de suspendare și/sau de încetare a situației de urgență, la nivel național. 

De asemenea, pentru respectarea măsurilor privind evitarea aglomerarii la ghișee și dezinfectarea zonelor/spațiilor destinate publicului, programul de lucru cu publicul se va prelungi la toate serviciile publice comunitare teritoriale până la orele 19.00.", se arată în comunicatul DRPCIV.

Google News icon  Fiți la curent cu ultimele noutăți. Urmăriți DCBusiness și pe Google News

Ţi s-a părut interesant acest articol?

Urmărește pagina de Facebook DCBusiness pentru a fi la curent cu cele mai importante ştiri despre evoluţia economiei, modificările fiscale, deciziile privind salariile şi pensiile, precum şi alte analize şi informaţii atât de pe plan intern cât şi extern.

Reperele zilei

Ştiri Recomandate

Bani. Freepik.com
Aragaz. Foto: Freepik.com
BNR: Indice ROBOR
Foto: Freepik.com

Record istoric pentru aur, pe fondul tensiunilor geopolitice

Aurul a trecut peste pragul de 4.600 de dolari pe uncie,...

Retea electrica - iarna. Foto: Freepik.com
ANAF / Foto: DCBusiness
Ghișeu / Foto: Arhivă
Prețurile urcă / Foto: Freepik
Finante. Freepik.com

Deficitul comercial al României, în ușoară scădere

Scădere uşoară a deficitului comercial al României.

Donald Trump / Foto: Casa Albă
O persoană își încălzește mâinile la flacăra unui aragaz / Foto: DCBUsiness
Banca Naționala a României
Avion pe o pistă în timpul iernii / Foto: Freepik
Militari / Foto: MApN
Zăpadă în București
Dunarea la Baziaș / Captură video
Bill Ackman
Proteste în Iran
Continuă lucrările la tunel
Trebuie plătite taxe pentru veniturile din criptomonezi

ANAF: Reguli dure pentru impozitarea criptomonedelor în 2026

Câștigurile din criptomonede intră, oficial și fără...

Prețul carburanţilor
Oameni traversează o stradă în timp ce ninge / Foto: Freepik
Masoud Pezeshkian și Vladimir Putin / Foto: Kremlin.ru
Uzină auto / sursa foto: Freepik.com / Phonlamaistudio

Dacia și Ford Otosan, producție mai mică în România în 2025

Producţia naţională de automobile a scăzut cu 2,6%, în...


pixel