E.ON Software Development vrea să-și tripleze numărul de angajați

Autor: Simona Haiduc
Data publicării:
Orașul Iași pare locul ideal
Orașul Iași pare locul ideal
E.ON Software Development (ESD), parte a grupului german E.ON, estimează o triplare a numărului de angajaţi în următorii doi ani, ca urmare a derulării planului de dezvoltare a activităţii din România, se arată într-un comunicat de presă al companiei. 

Anunţul a fost făcut vineri, la Iaşi, cu ocazia inaugurării noului sediu, situat în centrul municipiului. "Oportunităţile oferite de piaţa locală a forţei de muncă pentru recrutarea de programatori înalt specializaţi şi experimentaţi au reprezentat un alt argument forte pentru E.ON în luarea deciziei de extindere a activităţilor în cadrul unor planuri pe termen lung. Media de vârstă a specialiştilor angajaţi este de 30 de ani, iar compania desfăşoară şi programe de internship prin care doreşte să atragă tinerii talentaţi încă de pe băncile facultăţii", se menţionează în comunicat.

Estimările reprezentanţilor companiei arată că planul de dezvoltare a activităţii va atrage triplarea numărului de angajaţi, de la circa 100 de persoane în prezent la aproximativ 400, în următorii doi ani.

E.ON Software Development a fost înfiinţată în anul 2017 într-o atmosferă similară unui start-up cu scopul de a dezvolta proiecte strategice la nivelul grupului E.ON, de a susţine diverse proiecte, soluţii şi idei din zona digitală menite să optimizeze activităţile companiilor şi să reducă costurile.

Citește și Ungaria va construi un oraş al viitorului. În lunca Dunării

Construită pe model Agile, ESD furnizează dezvoltări software şi soluţii IT necesare activităţii curente de business pentru 230 de companii din 13 ţări. Proiectele derulate acoperă zone precum IoT, Home Energy Management System, Predictive Maintenance, Customer Identity & Access Management etc.

Google News icon  Fiți la curent cu ultimele noutăți. Urmăriți DCBusiness și pe Google News

Ţi s-a părut interesant acest articol?

Urmărește pagina de Facebook DCBusiness pentru a fi la curent cu cele mai importante ştiri despre evoluţia economiei, modificările fiscale, deciziile privind salariile şi pensiile, precum şi alte analize şi informaţii atât de pe plan intern cât şi extern.

Reperele zilei

Ştiri Recomandate

Calcule și verificări / FOTO: Freepik
Tanczos Barna
Foto: Freepik.com

Bursa de la București încheie săptămâna într-o notă pozitivă

Au fost înregistrate și creșteri importante. 

Japonia / FOTO: Freepik

Japonia, un test pentru acordurile tarifare ale lui Trump

Când principalul negociator comercial al Japoniei s-a...

Donald Trump
La Expoziția universală/FOTO: Pagina oficială de Facebook a Expoziției
Cupru
Blocuri de locuințe / FOTO: Freepik
Oameni de afaceri / FOTO: Freepik

Investitorii bărbați, mai puțin performanți decât femeile?

Care este concluzia unui studiu realizat pe această temă...

Banca Rusiei / FOTO: Wikipedia
Rachetă / FOTO: Flickr.com
Un motostivuitor transportă o mașină veche / Foto: Arhivă
Sediul Damen din Rotterdam, Olanda
Rompetrol
Tabletă / FOTO: Freepik

După OpenAI și Perplexity, Yahoo este gata să cumpere Chrome

În cadrul procesului antitrust împotriva Google, Yahoo...

Insolvență / FOTO: Freepik
Cătălin Leonte, director general FNGCIMM
BNR
Târg imobiliar
Comerțul en-gros a scăzut / Foto: Freepik
Bursa de la Frankfurt
Ministrul Comerțului din Coreea de Sud, Ahn Duk-geun (centru), alături de Yoji Muto din Japonia (stânga) și Wang Wentao din China (dreapta), la Seul.
Persoană cu handicap / Foto: Freepik
Bună dimineața!
Bursa de la București / FOTO: Facebook
Prof. Mircea Coșea
Papa Fancisc
OMV Petrom / Foto: Oana Pavelescu

pixel