Arieratele bugetului general consolidat au scăzut la 520 milioane de lei
Arieratele bugetului general...
în scEchipa Goldman, condusă de Jan Hatzius, a precizat într-un raport publicat duminică că se așteaptă acum la o creștere de 5,6% pentru 2021, față de estimarea lor anterioară de 5,7%, și de 4% anul viitor, față de 4,4%. Scăderile au fost compensate în mare parte de actualizarea proiecțiilor lor pentru următorii doi ani.
"După ce ne-am actualizat estimările privind principalele impulsuri de creștere care determină previziunile noastre privind consumul - redeschiderea, stimulentele fiscale, economiile reținute și efectele de bogăție - și am încorporat un efect de tragere de durată mai mare al virusului asupra cheltuielilor cu serviciile de consum sensibile la virus, ne așteptăm acum la o redresare mai întârziată a cheltuielilor de consum", au declarat economiștii.
Analiștii Goldman Sachs avertizează asupra efectului de domino după explozia prețurilor la energie
Acest lucru, împreună cu ipoteza că oferta de semiconductori nu se va îmbunătăți până în a doua jumătate a anului viitor și că refacerea stocurilor va fi amânată, "pledează pentru o redresare mai puțin concentrată în față de aici decât ne așteptam", au spus aceștia.
În cele din urmă, aceștia au spus că cele două provocări principale pentru creșterea pe termen mediu sunt o încetinire a sprijinului fiscal și necesitatea ca cheltuielile pentru servicii să își revină suficient de repede pentru a compensa o scădere a achizițiilor de bunuri.
Fiți la curent cu ultimele noutăți. Urmăriți DCBusiness și pe Google News
Ţi s-a părut interesant acest articol?
Urmărește pagina de Facebook DCBusiness pentru a fi la curent cu cele mai importante ştiri despre evoluţia economiei, modificările fiscale, deciziile privind salariile şi pensiile, precum şi alte analize şi informaţii atât de pe plan intern cât şi extern.
Arieratele bugetului general...
Conform sondajelor la ieșirea de la urne, CDU/CSU au...
România, în fruntea producției...
Favoriți în sondaje,...
După o serie impresionantă de...
Litiul, cobaltul și nichelul...
Autoritățile din Grecia monitorizează situația seismică
Angajații federali obligați să...
Ursula von der Leyen merge luni la Kiev, iar Emmanuel...
SUA apără acordul propus de...
O decizie dificilă pentru...
Președintele argentinian Javier...
Care este țara europeană care plătește abonamentul...
Despre ultimele decizii ale președintelui Trump, despre...
Rating susţinut de apartenenţa...
Cum poți obține 500 de lei de...
Un avertisment adresat în...
Ministrul Finanțelor se află la...
Declinul social-democraților...
Portofoliul Berkshire Hathaway,...
SUA reacționează la taxele...
Reciclarea textilelor,...
Pe de altă parte, Bitpanda, a...
Rețea extinsă de conducte...
Termenele de livrare care ar putea determina...
Cel mai bogat om din lume, devenit mâna dreaptă a...
Aplicația de inteligență...