Șeful ANAT: Vom încerca să readucem încrederea turiştilor

Autor: DCBusiness Team
Data publicării:
Nicolae Demetriade
Nicolae Demetriade
Vom încerca să readucem încrederea turiştilor în capacitatea Asociaţiei Naţionale a Agenţiilor de Turism (ANAT) de a avea un comportament corect în piaţă, în favoarea consumatorului, a declarat, luni, preşedintele organizaţiei, Nicolae Demetriade. 

"Se întâmplă ca la fiecare dintre asociaţiile profesionale, membri ai mai multor industrii să fi făcut unele greşeli din necunoştinţă de cauză, dintr-o lipsă de informare corectă. Este o lecţie importantă pe care a primit-o ANAT, pe care nu o putem contesta, pe care ne-am şi asumat-o. Este un bun prilej pentru reformarea asociaţiei. Va urma, nu din cauza amenzii, un proces complex de modernizare a asociaţiei. Vrem să comunicăm mai bine, să apărăm în egală măsură consumatorii, dar şi întreaga industrie. Să existe o piaţă concurenţială corectă în turism", a spus Nicolae Demetiade. 

Citește și:

Cartelul agențiilor de turism. Turiștii își pot recupera banii în instanță

Consiliul Concurenţei a anunţat, luni, că a sancţionat 13 agenţii de turism şi ANAT cu amenzi în valoare circa 11,5 milioane de lei (aproximativ 2,45 milioane euro), pentru coordonarea comportamentului pe piaţa comercializării produselor turistice prin agenţii de turism. Astfel, în perioada iunie 2013 - septembrie 2016, un număr de 13 agenţii de turism şi-au coordonat politicile comerciale, inclusiv printr-un schimb de informaţii sensibile din punct de vedere concurenţial, cu scopul de a nu permite scăderea preţurilor produselor sau a pachetelor turistice comercializate. 

În cadrul acestei investigaţii, ANAT a fost sancţionată cu 53.304,02 lei (11.439,12 euro) deoarece, în perioada septembrie 2012 - aprilie 2016, a interzis membrilor săi care operau ca revânzători pentru produse turistice şi/sau pachete de servicii turistice, să acorde clienţilor reduceri sub forma cedărilor unei părţi din comisioanele ce le reveneau de la companiile (tur-operatorii) care ofereau acele produse/pachete turistice. 

Demetriade a precizat că sancţiunea Consiliului Concurenţei vine doar în urma "unor discuţii pe teme care au intrat sub incidenţa legii concurenţei", discuţii care vor fi evitate pe viitor.

Google News icon  Fiți la curent cu ultimele noutăți. Urmăriți DCBusiness și pe Google News

Ţi s-a părut interesant acest articol?

Urmărește pagina de Facebook DCBusiness pentru a fi la curent cu cele mai importante ştiri despre evoluţia economiei, modificările fiscale, deciziile privind salariile şi pensiile, precum şi alte analize şi informaţii atât de pe plan intern cât şi extern.

Reperele zilei

Ştiri Recomandate

Lingouri de cupru

Metalul care ține economia în priză riscă să devină rar

Economia globală se îndreaptă spre un deficit sever de...

Titluri Tezaur / Ilustrațe: Oana Pavelescu
ISU a trimis generatoare în zonele afectate de ninsoare / Foto: ISU ALba
Alexandru Nazare
ELCEN / FOTO: Pagina de Facebook a ELCEN
Modificarea PNRR

România bifează un jalon-cheie din PNRR

România a îndeplinit integral și la termen Ținta 267 din...

Asigurări / Foto: Freepik

O nouă companie intră pe piața asigurărilor din România

Piața de asigurări din România are un nou jucător. Wise...

Ce se întâmplă cu facturile la gaze după 31 martie

Scenariu de rezervă pentru gaze: plafonarea ar putea fi...

Curs valutar. Sursa: Freepik.com
Industrie / Sursa: Freepik.com
Sediul Ministerului Finanțelor / Foto: Silviu Matei / Agerpres

Incendiu la Ministerul Finanţelor

Alertă, joi, la sediul Ministerului Finanţelor. 

Energie / Foto: Freepik
BNR: Indice ROBOR
Se schimbă semnificativ regulile jocului pentru investițiile străine / Foto: Oana Pavelescu
Freepik.com
INS a publicat cifrele evoluției șomajului în România

Şomajul în rândul tinerilor a ajuns la un nivel îngrijorător

În luna noiembrie 2025, rata şomajului în formă ajustată...

Mină de suprafață / Foto: Pexels
Netflix / Foto: Freepik
Curieri livrează pachete / Foto: Freepik
Bursa de Valori de la București / FOTO: Facebook
Contabil / Foto: Freepik
Bayer
Evacuarea muzeului Luvru / Capturi video
Taxa pe stâlp vizează inclusiv contrucțiile din agricultură / Foto: Freepik
Inundații / FOTO: Facebook DEER – Muntenia Nord
Electrocentrale Craiova
Nicușor Dan, declarații după reuniune la ambasada României de la Paris / Foto: Președinția României
Lingouri de aur și argint

Saxo Bank: aurul poate ajunge la 5.000 de dolari pe uncie

Aurul și argintul nu mai sunt simple instrumente de...


pixel