Ministerul Finanţelor a publicat pachetul de relansare economică - Document
Informaţiile aşteptate de...
Analistul economic Elena Cristian a explicat pentru DCBusiness ce înseamnă de fapt colectarea de peste 100% a ANAF de care Marcel Boloș este atât de mândru. Expertul în economie a subliniat că rezultatele prezentate de Boloș nu reflectă neapărat o performanță îmbunătățită a ANAF, ci mai degrabă un buget subdimensionat. "Ce vrea să spună Boloș în această chestiune este că au colectat mai mult decât au estimat, nu au colectat mai mult decât totalul impozitelor și taxelor de plătit în România la bugetul de stat," a explicat experta.
Buget subdimensionat
Elena Cristian a explicat că bugetul a fost subdimensionat, fiind construit pe estimări conservatoare ale veniturilor, ceea ce a permis ANAF să depășească aceste ținte. "Nu e o chestiune să spun ”Wow!”, pentru că înseamnă că bugetul nu a fost făcut cum trebuie. Asta nu înseamnă că ANAF e performant, că digitalizarea a dat rezultate, că măsurile luate de Boloș au speriat pe agenții economici și au început să-și plătească impozitele și taxele."
Perspective și așteptări
Analistul a avertizat că aceste rezultate nu ar trebui să fie considerate un motiv de celebrare exagerată. "Nu mi se pare că ar trebui să ne aplecăm cu toții în fața domnului Boloș, să-i ridicăm statuie în fața ministerului," a spus Elena Cristian, subliniind că adevărata performanță ar trebui evaluată pe baza unui buget realist și bine structurat.
În concluzie, deși ANAF a raportat o colectare peste așteptări trebuie pusă în balanță eficiența reală a măsurilor implementate și adecvarea estimărilor bugetare inițiale.
Fiți la curent cu ultimele noutăți. Urmăriți DCBusiness și pe Google News
Ţi s-a părut interesant acest articol?
Urmărește pagina de Facebook DCBusiness pentru a fi la curent cu cele mai importante ştiri despre evoluţia economiei, modificările fiscale, deciziile privind salariile şi pensiile, precum şi alte analize şi informaţii atât de pe plan intern cât şi extern.
Informaţiile aşteptate de...
Hidroelectrica revine pe prima...
ACUE atrage atenţia asupra...
Plafonul pentru aplicarea...
Curs valutar BNR, 5 februarie...
Ministrul Finanțelor,...
ANAF a publicat în Monitorul...
Bursa de Valori București a...
Demers pentru stimularea...
Guvernul României are pe agenda...
O liberalizare treptată a...
Guvernul lucrează la un pachet complex de măsuri pentru...
Facturile mai mari la energie...
Sprijin pentru industrie și...
România se află într-o situație...
Ilie Bolojan anunță pași...
Banca Națională a României...
The Washington Post a început miercuri o rundă amplă de...
Transelectrica și Georgian...
Ilie Bolojan a anunțat miercuri...
Bursa de Valori Bucureşti a...
Documentul a fost publicat,...
Statele UE au aprobat miercuri...
Sectorul turistic din România...