Elon Musk, amenințat de ruși: ”Trebuie să răspunzi!”

Autor: Matei Ion
Data publicării:
Elon Musk
Elon Musk
Elon Musk, CEO-ul Tesla, nu s-a temut niciodată să își înfrunte adversarii în mod public însă acum lucrurile s-au schimbat.

Când a început invazia rusă în Ucraina, la 24 februarie, Elon Musk a fost primul director executiv al unei multinaționale care a susținut Ucraina. Musk nu numai că a ales în mod clar Kievul, dar a trimis în Ucraina și terminalele Starlink, serviciul de conectare la internet prin satelit al companiei sale aerospațiale SpaceX. Starlink nu numai că le permite ucrainenilor accesul independent la internet, dar serviciul permite țării să păstreze legătura cu lumea exterioară. Starlink este utilizat în special în zonele bombardate de Rusia.

De asemenea, serviciul ajută autoritățile ucrainene în războiul comunuicațiilor împotriva Moscovei. Musk l-a provocat și pe președintele Putin, propunându-i un duel cu acesta pentru a pune capăt acestui război. Până la 6 mai, peste 3.150 de civili au fost uciși, nenumărate clădiri au fost bombardate. 

Dacă voi muri

Aproape 5,8 milioane de ucraineni, adică aproximativ 14% din populația țării, au devenit refugiați după ce au fugit în țările vecine.

Sprijinul acordat de Musk Ucrainei i-a adus critici din partea unor loialiști ai lui Putin, care l-au înjurat. Dar criticile par să se fi transformat acum în amenințări la adresa vieții miliardarului. Magnatul a și postat pe contul său de Twitter un mesaj din partea lui Dmitri Rogozin, șeful agenției spațiale ruse Roscosmos.

"@Rogozin a trimis asta presei ruse", a scris Musk pe Twitter pe 8 mai. El a postat apoi o captură de ecran a unui text în limba rusă care ar fi mesajul trimis presei ruse de Rogozin.

Potrivit traducerii realizate de TheStreet, acest text conține amenințări la adresa vieții lui Musk.

"Din mărturia șefului de stat major capturat al Brigăzii 36 de pușcași marini a Forțelor Armate ale Ucrainei, colonelul Dmitri Kormyankov, rezultă că echipamentul de abonare la sol al companiei de sateliți Starlink Elon Musk a fost livrat militanților Batalionului Nazist Azov și pușcașilor marini ai Forțelor Armate ale Ucrainei la Mariupol cu elicoptere militare", a scris Rogozin.

"Potrivit informațiilor noastre, livrarea și transferul către Forțele Armate ale Ucrainei a cutiilor PO pentru recepționarea și transmiterea internetului de la Starlink a fost efectuată de Pentagon."

Prin urmare, concluzionează el că "Elon Musk este astfel implicat în aprovizionarea forțelor fasciste din Ucraina cu comunicații militare".

Urmează apoi amenințarea la adresa lui Musk căruia Rogozin spune că va trebui să răspundă direct

"Elon, la așa ceva va trebui să răspunzi cu maturitate, Elon, nu să faci pe prostul".

În 2014, Rogozin a fost vicepremier. La acea vreme, Rusia lansase prima sa incursiune în Ucraina, cucerind Crimeea. 

 

Google News icon  Fiți la curent cu ultimele noutăți. Urmăriți DCBusiness și pe Google News

Ţi s-a părut interesant acest articol?

Urmărește pagina de Facebook DCBusiness pentru a fi la curent cu cele mai importante ştiri despre evoluţia economiei, modificările fiscale, deciziile privind salariile şi pensiile, precum şi alte analize şi informaţii atât de pe plan intern cât şi extern.

Reperele zilei

Ştiri Recomandate

Miniștrii cabinetului Bolojan / Foto: Octav Ganea / Inquam Photos
Ilie Bolojan, în Parlamentul României / Foto: George Călin / Inquam Photos
Dolari. Freepik.com
Elon Musk / Foto: Casa Albă / Flickr
Câmp petrolier / FOTO: Freepik
Casă de schimb valutar
Contor electric
Gabriel Biris
Factură energie electrică
ROBOR
Protest al angajaților MIPE
Ștampilă de vot / Foto: Octav Ganea / Inquam Photos
Aramco

Surpriză totală, saudiții scumpesc petrolul

Arabia Saudită majorează prețurile la țiței pentru toate...

Cazino
Oameni traversează strada
Membrii SANITAS sunt nemulțumiți
Freepik.com
Carrefour
Dumitru Costin, BNS
Medicamente / Foto: Freepik
Bursa de Valori București
Banca Naționala a României
Temperaturile maxime vor fi cuprinse între 33 şi 37 de grade, iar cele minime se vor situa între 17 şi 23 de grade.
Centru de date / Foto: Freepik
Wang Yi
Programul Casa Verde Fotovoltaice

pixel