Argintul a ajuns la cea mai mare valoare din ultimele decenii
Argintul depășește pragul de 50...
El a vorbit cu căldură despre Rusia la un eveniment online pentru studenți sponsorizat de Kremlin, i-a lăudat programul spațial și a sugerat construirea unei fabrici Tesla în această țară.
„Cred că suntem aproape de a stabili o prezență Tesla în Rusia și cred că ar fi minunat. De-a lungul timpului, vom căuta să avem fabrici și în alte părți ale lumii, potențial în Rusia la un moment dat ", a spus domnul Musk.
În timp ce principala bază de producție a Tesla se află în SUA, are o „gigafabrică” în China și construiește o alta lângă Berlin, unde va crea până la 10.000 de locuri de muncă, scrie The Telegraph.
Observațiile miliardarului Tesla vin după ce acesta a întreprins o scurtă vizită în Marea Britanie, ceea ce a alimentat speculațiile din orașul Whitehall că firma de mașini electrice ar putea aduce noi locuri de muncă în Marea Britanie. Downing Street a negat orice întâlnire cu miliardarul.
Citește și: Dmitri Peskov: Discuția dintre Vladimir Putin și Elon Musk, o neînțelegere
În Rusia, vânzările de mașini electrice sunt extrem de scăzute. Există aici doar 10.000 de vehicule electrice, aproximativ 680 au fost vândute anul trecut din care cele mai multe au fost Tesla.
Musk a cerut, de asemenea, un dialog mai intens între SUA și Rusia. În ciuda relațiilor înghețate dintre cele două state după recentele atacuri cibernetice care au fost puse pe seama grupurilor de hacking susținute de Kremlin, Elon Musk l-a curtat pe Vladimir Putin.
El l-a invitat anterior pe președintele rus să i se alăture pentru o conversație în aplicația de chat Clubhouse.
Musk a fost invitat la discuție joi de purtătorul de cuvânt al Kremlinului, Dimitsky Peskov, care speră și la o întâlnire față în față între Putin și șeful Tesla pentru o continuare a discuțiilor, a informat agenția de știri Tass.
Fiți la curent cu ultimele noutăți. Urmăriți DCBusiness și pe Google News
Ţi s-a părut interesant acest articol?
Urmărește pagina de Facebook DCBusiness pentru a fi la curent cu cele mai importante ştiri despre evoluţia economiei, modificările fiscale, deciziile privind salariile şi pensiile, precum şi alte analize şi informaţii atât de pe plan intern cât şi extern.
Argintul depășește pragul de 50...
Europa contraatacă în Africa și...
Premierul Ilie Bolojan...
Deficitul comercial al României...
Veşti bune din Senatul României...
China răspunde Statelor Unite:...
Transportul feroviar din...
Hidroelectrica și-a anunțat...
Un senator AUR a descoperit că...
Introducerea unui euro digital,...
România devine centru european...
Păstrăvul curcubeu de Zăganu,...
Numărul firmelor care au...
Ce se întâmplă cu facturile la energia electrică. Cine...
România și SUA pregătesc...
Deficitul bugetar al României...
Wolfgang Porsche sapă un tunel privat spre centrul...
România se conectează la rețeaua europeană de...
Municipiul București își...
Președintele Donald Trump a anunțat concedieri masive în...
Ministrul Energiei, Bogdan...
Leul se apreciază față de euro...
Anunţ important pentru clienţii...