O nouă zi de creșteri la Bursa de la București: BET trece de 17.370 de puncte
Lichiditate solidă și aprecieri...
Cum de s-a gândit să vorbească despre alte civilizații din Univers? Simplu: a răspuns la o întrebare care i-a fost pusă pe Twitter.
Excentricul miliardar american a spus că, după părerea lui, în Sistemul solar suntem, după toate probabilități, singuri. Ceea ce nu înseamnă că, dincolo de granițele acestui spațiu din Univers nu pot exista planete ce găzduiesc civilizații mai mult sau mai puțin dezvoltate.
În același timp, Musk a subliniat că nu trebuie, totuși, exclusă posibilitate ca viață să existe în Sistemul nostru Solar. Unde? Poate sub ghețarii de pe Europa, satelitul planetei Saturn sau sub suprafața planetei Marte.
Citește și Astronaut britanic: Extratereștrii există, doar că noi nu îi vedem
Omul de afaceri și inventatorul american nu este singurul care consideră aceste obiecte drept potențiale gazde a unor forme de viață din spațiu. Un punct de vedere similar a fost exprimat, de exemplu, de profesorul britanic Monica Grady.
Membră a corpului didactic de la Open University, ea crede că Planeta Roșie ar putea adăposti bacterii, în timp ce pe Europa sunt mari șanse să existe forme mai evoluate de viață, ceva comparabil cu inteligența caracatițelor.
Fiți la curent cu ultimele noutăți. Urmăriți DCBusiness și pe Google News
Ţi s-a părut interesant acest articol?
Urmărește pagina de Facebook DCBusiness pentru a fi la curent cu cele mai importante ştiri despre evoluţia economiei, modificările fiscale, deciziile privind salariile şi pensiile, precum şi alte analize şi informaţii atât de pe plan intern cât şi extern.
Lichiditate solidă și aprecieri...
Donald Trump ar dori să vadă...
Eveniment de proporții la...
Hidroelectrica a semnat un...
Reformă de amploare la...
„Este prețul libertății” – așa...
Trump atacă dur China pentru că...
Carnajul bursier continuă pentru actorii din acest...
Poziție fermă a SUA împotriva...
Guvernul pregătește compensații...
Leul s-a apreciat ușor joi în...
Fondul suveran al Norvegiei, afectat de declinul pieței...
După ce a jucat încă de la...
În ședința de Guvern de astăzi,...
Guvernul urmează, în ședința de...
Guvernul amână sancțiunile pentru e-Transport până la...
Firme care întrețin spații...
Cătălin Leonte, Director...
ROBOR în ușoară creștere,...
Guvernul continuă Programul de...
Cristian Popa (BNR) spune că:...
După ce a controlat inflația,...
CEC Bank acordă și în 2025...
Trump pierde omul-cheie din...
După aproape 100 de zile de...
Banii vin la timp în luna mai,...
Comisarul european Piotr...
Grupaj de știri.