Erdogan vizează justiția din Turcia. Vrea o nouă Constituție

Autor: Ciprian Dumitrache
Data actualizării:
Data publicării:
Recep Tayyip Erdogan
Recep Tayyip Erdogan
"Pachetele noastre de reformă vor fi dezvăluite în curând în detaliu", a spus președintele turc, adăugând că reformele vor fi efectuate în sistemul judiciar și în economie.

Este timpul să discutăm despre elaborarea unei noi constituții", a declarat președintele Recep Tayyip Erdoğan într-o declarație la Complexul Prezidențial din Ankara, subliniind că Partidul său, Partidul Justiției și Dezvoltării (AKP) și aliatul său din Alianța Populară, Partidul Mișcării Naționaliste (MHP) au convenit asupra planului.

Subliniind că modificările la constituție trebuie făcute într-o manieră transparentă, Erdoğan a spus că versiunea finală va fi prezentată pentru aprecierea publicului, potrivit publicației turce Dailysabah.

Referendumul constituțional din 2017 a cerut alegătorilor să decidă asupra unui proiect de lege cu 18 articole care să treacă de la un sistem parlamentar la unul prezidențial, printre alte modificări. Amendamentele la constituție au fost prezentate în comun de Partidul AK și MHP.

Erdoğan, care este cel de-al 12-lea președinte al Turciei, fost prim-ministru al Turciei între 2003 și 2014 a iniţiat deja de acum 3 ani o revizuire profundă a actualei Constituţii (care este în vigoare din 1982), menită să îi consolideze poziția de președinte. Conform acestor modificări constituţionale, validate prin referendum, Turcia a trecut de la un regim parlamentar la un sistem prezidenţial care a extins considerabil atribuţiile şefului statului.

Citește și: 67% din exporturile de porumb ale UE provin din România

Google News icon  Fiți la curent cu ultimele noutăți. Urmăriți DCBusiness și pe Google News

Ţi s-a părut interesant acest articol?

Urmărește pagina de Facebook DCBusiness pentru a fi la curent cu cele mai importante ştiri despre evoluţia economiei, modificările fiscale, deciziile privind salariile şi pensiile, precum şi alte analize şi informaţii atât de pe plan intern cât şi extern.

Reperele zilei

Ştiri Recomandate

Contor electric
Factură energie electrică
Aramco

Surpriză totală, saudiții scumpesc petrolul

Arabia Saudită majorează prețurile la țiței pentru toate...

Cazino
Oameni traversează strada
Membrii SANITAS sunt nemulțumiți
Freepik.com
Dumitru Costin, BNS
Medicamente / Foto: Freepik
Bursa de Valori București
Banca Naționala a României
Temperaturile maxime vor fi cuprinse între 33 şi 37 de grade, iar cele minime se vor situa între 17 şi 23 de grade.
Centru de date / Foto: Freepik
Wang Yi
Programul Casa Verde Fotovoltaice
Termocentrala de la Turceni
Miraj, efect cauzat de temeratura ridicată / Foto: Jeffrey Beall

Canicula aduce restricții de trafic în Teleorman

Compania Naţională de Administrare a Infrastructurii...

Un călător se uită la avioanele de pe pista de aterizare / Foto: Freepik
Ilie Bolojan, în Parlamentul României / Foto: George Călin / Inquam Photos
ANAF
Poluare / Foto: Freepik
Energie verde / Foto: Freepik
Ursula van der Leyen și Donald Trump / Foto: Casa Albă

România, în topul celor mai mari prețuri la energie

Prețurile la energie electrică continuă să varieze...

Intrarea în salina Praid / Foto: Alex Nicodim / Inquam Photos
OPEC
Caniculă
Camioanele care au fost depistate de Poliția de Frontieră

pixel