Cancelarul german Friedrich Merz și-a exprimat rezervele privind emiterea de datorie comună la nivelul Uniunii Europene pentru finanțarea cheltuielilor militare, invocând îngrijorări legate de creșterea accelerată a datoriilor publice la nivel global, transmite Reuters.
Aflat la Bruxelles, Merz a declarat că emiterea de datorie comună ar trebui să rămână o soluție „strict excepțională”, chiar dacă UE ar avea teoretic capacitatea de a atrage fonduri în acest mod. În opinia sa, necesitățile de apărare ale Europei ar putea fi satisfăcute mai degrabă prin creșterea eficienței în cheltuirea fondurilor existente, nu prin majorarea bugetelor.
„Sunt, într-adevăr, preocupat de creșterea constantă a datoriei publice la nivel mondial – nu doar în Europa, ci și, de exemplu, în Statele Unite”, a afirmat Merz.
„Și mă întreb cât timp va mai fi sustenabil nu doar refinanțarea datoriei, ci și plata dobânzilor. Nu putem continua să acumulăm datorii la nesfârșit”, a adăugat liderul german.
Declarațiile sale vin în contextul în care mai mulți lideri europeni, în special din Franța și sudul Europei, susțin ideea unei finanțări comune a apărării, în fața amenințărilor de securitate tot mai pregnante. Merz rămâne însă ferm pe o linie conservatoare fiscal, argumentând că responsabilitatea bugetară este esențială pentru stabilitatea economică pe termen lung.
Fiți la curent cu ultimele noutăți. Urmăriți DCBusiness și pe Google News
Ţi s-a părut interesant acest articol?
Urmărește pagina de Facebook DCBusiness pentru a fi la curent cu cele mai importante ştiri despre evoluţia economiei, modificările fiscale, deciziile privind salariile şi pensiile, precum şi alte analize şi informaţii atât de pe plan intern cât şi extern.
România finalizează negocierile...
Indicele ROBOR la trei luni a coborât joi la 6,65% pe an.
ANAF a emis decizii de impunere...
Hidroelectrica, anunţ pentru...
Joi, de la ora 12:00, Răzvan...
Într-un context economic...
Ministrul Agriculturii, Florin...
Cifre oficiale privind cea mai...
Pe agenda şedinţei de Guvern de...
Cifre îngrijorătoare privind "motorul economic al...
Angajatorii din România pun la dispoziţie 30.868 locuri...
Clarificări din partea SRI...
Cabinetul german a aprobat...
Euro s-a stabilizat miercuri...
Miercuri, de la ora 11.00, în...
Ediția din 2025 a Festivalului Borșului Lipovenesc de...
Decizie drastică privind...