Moment-cheie pentru BVB: MSCI ridică România în clasamentul piețelor internaționale
Piaţa de capital din România a...
Măsura prevăzută într-o propunere legislativă care trecut de Senat vine în sprijinul stabilității și consolidării monedei naționale ca moneda unica de plata pe teritoriul Romaniei
Orice persoană fizică sau juridică cu un abonament de telefonie mobilă, spre exemplu, știe că suma de plata lunară poate crește sau scădea în funcție de cursul valutar. Proiectul de lege adoptat de Senat prevede, însă, ca acest lucru să nu mai fie luat în calcul. Pe scurt, dorința parlamentarilor este ca valoarea facturilor pentru mai multe tipuri de servicii să nu crească odată cu devalorizarea leului în raport cu euro. Însă, din păcate, formă actului adoptat de Senat, totuși, face aproape imposibilă obținerea acestui beneficiu.
Față de formă inițială a proiectului de lege prin care facturile la cablu, telefon sau gaze nu vor mai fi exprimate în euro avem o serie de noutăți pe care trebuie să le avem în vedere.
Micile afaceri locale, încasări în scădere în primele 5 luni
Care sunt utilitățile pentru care nu va mai fi folosit cursul la calcularea facturilor sunt:
alimentarea cu apă;
canalizarea și epurarea apelor uzate;
colectarea, canalizarea și evacuarea apelor pluviale;
alimentarea cu energie electrică;
iluminatul public;
alimentarea cu energie termică în sistem centralizat;
salubrizarea localităților;
alimentarea cu gaze naturale;
transportul public de călători;
telefonia fixă sau mobilă;
internetul;
televiziunea publică sau digitală.
Eliminarea calculării cursului valutar pentru plata facturilor se va aplică și pentru plățile, încasările sau transferurile care decurg din contracte de furnizare de bunuri sau din contracte de prestări servicii între rezidenții din România precum asigurările, service auto, transportul de mărfuri sau de pasageri, coletărie, mesajerie, activități de întreținere corporală (club de fitness/sport) sau învățământ particular.
Noua varianta a proiectului de lege stabilește obligația de eliminare a calcului cursului valutar DOAR la contractele încheiate pe o perioada nedeterminată sau pe o perioada de minimum 3 ani! După cum bine știm, majoritatea contractelor de telefonie mobilă se încheie pe 2 ani. Așadar, dacă actul ar intra în vidoare acum, majoritatea celor cu abonamente de telefonie mobilă NU ar beneficia de această măsură. Contractele care sunt încheiate pe o perioada determinată mai mică de doi ani se vor calcula în continuare conform cursului valutar euro-leu, doar că valoarea de referință NU POATE FI MAI MARE decât cursul BNR din dată emiterii facturii.
Fiți la curent cu ultimele noutăți. Urmăriți DCBusiness și pe Google News
Ţi s-a părut interesant acest articol?
Urmărește pagina de Facebook DCBusiness pentru a fi la curent cu cele mai importante ştiri despre evoluţia economiei, modificările fiscale, deciziile privind salariile şi pensiile, precum şi alte analize şi informaţii atât de pe plan intern cât şi extern.
Piaţa de capital din România a...
Bursa de Valori Bucureşti a...
Întâlnire a premierului Ilie...
Grupul Schwarz, proprietarul...
Bruxelles-ul deschide...
Atenție la apeluri înșelătoare: Escrocii se dau drept...
Donald Trump a comparat...
Leul s-a depreciat miercuri, 25...
Nuclearelectrica vine cu...
Începând cu 1 iulie 2025, intră...
Comitetul pentru dezvoltare...
Ministerul Energiei a publicat...
Noul Guvern și-a asumat, prin...
Când dorești să arăți bine,...
Guvernul a abrogat oficial...
Noul program de guvernare anunță din nou, pentru a câta...
Consiliul Concurenţei va...
Guvernul reunit sub coaliția PSD-PNL-USR-UDMR a anunțat...
Primele evaluări ale...
Piața auto din Europa a revenit...
Trump relaxează restricțiile...