Pentru 2026, FMI estimează un avans modest al PIB-ului de 1,4%, la jumătate față de prognoza anterioară (2,8%), pe fondul consolidării fiscale și al temperării consumului intern.
De asemenea, instituția și-a ajustat estimările privind deficitul de cont curent, care se va reduce mai lent decât se anticipa — până la 8% din PIB în 2025, comparativ cu 7,6% estimat în primăvară. Totuși, pentru 2026, FMI prevede o îmbunătățire semnificativă, până la 6,6% din PIB, în condițiile creșterii investițiilor finanțate prin programul NextGenerationEU.
Prognozele privind inflația s-au deteriorat accentuat: prețurile de consum ar urma să crească, în medie, cu 7,3% în 2025 și cu 6,7% în 2026, semnificativ peste estimările anterioare (4,6% și 3,1%).
Rata șomajului este, de asemenea, așteptată să urce la 5,9% în 2025, de la 5,4% în 2024, urmând să se stabilizeze la 5,8% în 2026.
FMI arată că economia României va continua o creștere lentă, susținută parțial de investițiile din fonduri europene, dar afectată de inflație și consolidare fiscală:
„PIB-ul României va înregistra o expansiune de 1% în 2025 și de 1,4% în 2026, accelerarea investițiilor finanțate prin programul NextGenerationEU compensând parțial moderarea consumului privat”, precizează raportul.
Chiar și după aceste revizuiri, FMI rămâne mai optimist decât Banca Mondială, care estimează o creștere economică de doar 0,4% în 2025 și 1,3% în 2026.
La nivel intern, Comisia Națională de Strategie și Prognoză mizează pe un avans al PIB-ului de 0,6% în 2025 și 1,2% în 2026.
Fiți la curent cu ultimele noutăți. Urmăriți DCBusiness și pe Google News
Ţi s-a părut interesant acest articol?
Urmărește pagina de Facebook DCBusiness pentru a fi la curent cu cele mai importante ştiri despre evoluţia economiei, modificările fiscale, deciziile privind salariile şi pensiile, precum şi alte analize şi informaţii atât de pe plan intern cât şi extern.
Suprasaturație pe piața...
FMI a revizuit în scădere estimările privind evoluția...
Leul s-a menținut stabil marți, 14 octombrie, în fața...
România, printre țările cu cele...
Romgaz a reziliat contractul cu...
Mulți antreprenori sunt interesați de afaceri în care...
ASF lansează „Proiectul...
Energia care alimentează Apple: România devine parte din lanțul verde al...
Firmele care operează prin...
Ghid ANAF pentru veniturile...
Guvernul modifică regulile...
Premiul Nobel pentru Economie...
CCR: ordonanța privind...
Vodafone aduce Samsung în...
Compania Star Assembly, filială...
Ministerul Finanțelor a atras...
Blocajul guvernamental din SUA...
Greșeala pe care o fac mulți...