Fondurile speculative pierd jumătate din câștigurile realizate

Autor: Simona Haiduc
Data actualizării:
Data publicării:
Grafic / FOTO: Freepik
Grafic / FOTO: Freepik
Potrivit unei note informative a băncii Goldman Sachs, fondurile speculative și fondurile multi-strategii au pierdut aproape jumătate din câștigurile lor anuale medii în urma prăbușirii, joi, a acțiunilor din sectorul tehnologic. 

Acțiunile de pe Wall Street au fost afectate săptămâna aceasta de înrăutățirea perspectivelor economice ale SUA și de incertitudinea legată de politicile tarifare ale președintelui Donald Trump, Nasdaq confirmând joi o corecție față de vârful atins în decembrie.

Scăderea acțiunilor a fost resimțită în mod acut pe segmentele de piață unde fondurile speculative aveau poziții lungi, în special în companii din domeniul tehnologiei, mass-media și telecomunicațiilor.

Miercuri, experții JPMorgan anunțau, într-o informare pentru clienți, că, în marea lor majoritate, fondurile speculative globale dețineau, la începutul săptămânii, poziții lungi pe aceste acțiuni. O poziție lungă presupune creșterea valorii unui activ, în timp ce o poziție scurtă pariază pe scădere. Sectorul tehnologic este al doilea cel mai slab performer din indicele S&P 500 de la începutul anului, cu o pierdere de aproximativ 8%, fiind devansat doar de sectorul bunurilor de consum discreționare, care a scăzut cu puțin peste 9%.

Fondurile speculative au fost prinse într-un val de tranzacții vândute, lăsându-i pe cei care selectează acțiuni cu un randament mediu de doar 1% pentru acest an până în prezent, conform notei Goldman Sachs trimise clienților joi și analizate de Reuters vineri. Selectoarele de acțiuni americane au încheiat ziua de joi în scădere cu 1,4%, ceea ce a dus performanța lor anuală la -0,5% pentru 2025, până acum, potrivit aceleiași note.

Fondurile speculative care utilizează diverse strategii de tranzacționare au avut, de asemenea, „o zi dificilă”, conform Goldman Sachs. Acest tip de fond speculativ, care în ultimii trei ani a obținut randamente constant pozitive, a pierdut bani în 18 din cele 29 de zile de tranzacționare de la 27 ianuarie încoace, a precizat Goldman Sachs.

Această serie de investiții negative reprezintă una dintre cele mai slabe performanțe pe care banca le-a înregistrat vreodată pentru acest tip de fond speculativ, a mai spus Goldman Sachs. Fondurile speculative multi-strategii sunt concepute pentru a compensa pierderile unei strategii prin câștigurile alteia.

Google News icon  Fiți la curent cu ultimele noutăți. Urmăriți DCBusiness și pe Google News

Ţi s-a părut interesant acest articol?

Urmărește pagina de Facebook DCBusiness pentru a fi la curent cu cele mai importante ştiri despre evoluţia economiei, modificările fiscale, deciziile privind salariile şi pensiile, precum şi alte analize şi informaţii atât de pe plan intern cât şi extern.

Reperele zilei

Ştiri Recomandate

Bursa de pe Wall Street / FOTO: Freepik
Declaratia 100
Foto:Freepik.com
Strângere de mână / FOTO: Freepik
Foto: Pexels.com
Notificare telefon

Eset, avertizare pentru cei care au cont pe Spotify

Conturile Spotify reprezintă active digitale valoroase...

Încărcare mașină electrică / sursa foto: Freepik.com
Papa Francisc

Papa Francisc a murit

A încetat din viaţă Papa Francisc.

Foto: Freepik.com
Kristalina Georgieva / Foto: FMI / Flickr

Scădere uşoară a numărului de firme dizolvate

Numărul firmelor dizolvate, în scădere cu 8,73% în...

Foto: Freepik.com
Sondă / FOTO: Freepik

Producţia de ţiţei a României scade, importurile cresc

Producţia de ţiţei a României a scăzut cu 7, 6% în...

Bursa de Valori de la București / FOTO: Facebook
Sol

Ucraina rămâne fără gaze. Rezervele sunt pe sfârşite

Ucraina ar putea avea nevoie să importe până la 6,3...

Razboiul comercial SUA-China / Foto: Freepik
Nissan / FOTO: Unsplash
Foto: Freepik.com
Boeing 737 Max / FOTO: Unsplash
Protest masiv în New York împotriva lui Donald Trump și Elon Musk
Vânzător stradal într-o localitate din California / Foto: Dave Parker / Flickr
Foto: Freepik.com
Foto: Freepik.com
Gândim alte planuri / FOTO: Freepik

Bancherii, obligați să-și pună mintea la contribuție

În noile condiții generate de războiul tarifelor,...

Bursa de la Tokyo / Foto: Dick Thomas Johnson / Flickr

Cine mai are încredere în dolar?

Indicele dolarului scade sub pragul de 100, în timp ce aliați tradiționali...

Mină de cupru

10 mega-mine care țin planeta în priză: cine dă cupru lumii?

Cererea globală de cupru explodează: investiții de peste...

Foto: Freepik.com

pixel