„Va fi genocid pentru pensionari!”.
Gabriela Firea susţine că proiectul face ca medicii de familie să fie descurajați din a mai acorda asistență medicală pensionarilor. Lor li se va scădea punctajul acordat pentru tratarea persoanelor de peste 60 de ani!
„Am văzut documentul, este foarte grav şi nu îmi vine să cred! Am văzut că este un document oficial, NU un fake news! După ce că seniorii sunt categoria cu cele mai multe boli cronice, vii tu, USR Plus să propui o descurajare a medicului de familie să-i trateze pe cei în vârstă, mi se pare genocid! Nu numai mie, ci şi medicilor, asociaţilor bolnavilor! Cresc preţurile, cum să nu aibă seniorii acces la sănătate? Vom face demerusuri şi sper ca Guvernul şi PNL să renunţe la idee şi să convingă şi USR Plus. Ce mari reduceri fac abandonându-i pe bătrâni?”, a spus Gabriela Firea la România TV.
Fiți la curent cu ultimele noutăți. Urmăriți DCBusiness și pe Google News
Ţi s-a părut interesant acest articol?
Urmărește pagina de Facebook DCBusiness pentru a fi la curent cu cele mai importante ştiri despre evoluţia economiei, modificările fiscale, deciziile privind salariile şi pensiile, precum şi alte analize şi informaţii atât de pe plan intern cât şi extern.
Ministerul Finanţelor a...
Preşedintele Statelor Unite a...
Marele club de fotbal trece la...
Analistul economic Cristian...
Cererea pentru extrem de...
Rheinmetall își transformă...
Preşedintele rus a găzduit o...
Principalul producător cubanez...
Miniștrii europeni de externe,...
Contribuabilii trebuie să...
Cazacii ruşi au un cadou pentru...
Banca Națională a publicat...
Pierderile sunt de ambele părți...
UE adoptă al 16-lea pachet de...
România a pierdut titlul de țară cu cea mai mare...
Comisia de muncă din Senat...
Analistul economic Cristian...
Camera Deputaților urmează să...
Berkshire Hathaway, compania legendarului investitor...
Janusz Bugajski, Senior Fellow...
Uniunea Europeană lansează un...
Parlamentul României analizează...
O analiză a Deutsche Bank.
Senatul dezbate un proiect de...
Rețeaua de comunicații Starlink, deținută de miliardarul...