"Alunecarea Statelor Unite în iliberalism poate să fi început la data de 1 iunie 2020", a scris Allen într-un eseu publicat în revista online Foreign Policy și a mai spus: ”Să țineți minte data aceasta”.
Allen, fostul comandant al Forței Internaționale de Asistență pentru Securitate NATO și a forțelor americane din Afganistan, a declarat că Trump a oprind discursul din Rose Garden în care s-a declarat el însuși „președintele legii și al ordinii”, folosirea gazului lacrimogen pe protestatarii din fața Casei Albe pentru a-și face o poza cu biblia în mâna în fața unei biserici, a fost un moment „uimitor” și potențial unul esențial, mai este de părere generalul.
"Donald Trump a exprimat doar condoleanțe goale pentru uciderea lui George Floyd, nu a spus nimic despre motivele fundamentale și care stau la bara tulburărilor sociale: rasismul și inegalitatea sistemică, absența istorică a respectului și negarea justiției", scrie Allen.
CIA și Aliații se uită cu groază la Donald Trump
„Da, l-a menționat pe George Floyd, dar nu a abordat deloc vechile problemele sociale. El consideră criza ca pe o problemă neagră - nu ca pe un lucru care trebuie abordat prin crearea unei fundații și a impulsului necesar unei mișcare către justiția socială, ci ca o oportunitate de a folosi forța pentru a se înfățișa ca un președinte care reprezintă0 „legea și ordinea”.
"... Trump a fost clar că îi consideră pe cei angajați în aceste revolte ca teroriști", a continuat Allen. „El a spus acest lucru, în mod evident ca justificare pentru a desfășura armata americană pentru a aplica forța federală - forța sa ”personală” împotriva revoltelor”, este de părere generalul în rezervă.
„... Donald Trump nu este religios”, mai opinează generalul John Allen, ”nu are nevoie de religie și nu-i pasă de devotament, decât în măsura în care servesc nevoilor sale politice”, a adăugat el. "El nu a reușit să proiecteze niciuna dintre emoțiile superioare sau lidershi-ul de care este nevoie disperată în fiecare stst al acestei națiuni în acest moment cumplit”, conchide John Allen.
Fiți la curent cu ultimele noutăți. Urmăriți DCBusiness și pe Google News
Ţi s-a părut interesant acest articol?
Urmărește pagina de Facebook DCBusiness pentru a fi la curent cu cele mai importante ştiri despre evoluţia economiei, modificările fiscale, deciziile privind salariile şi pensiile, precum şi alte analize şi informaţii atât de pe plan intern cât şi extern.
Vineri a fost adoptat proiectul...
BVB a închis pe roşu ultima şedinţă de tranzacţionare a...
Peste 6.500 de avioane A320...
Înşelătorii prin telefon, în...
Leul a avut o evoluție stabilă...
Pachetul legislativ privind...
Hidroelectrica a lansat oficial...
Prețurile la benzină au scăzut...
Premierul Ilie Bolojan a...
ANAF a declanșat procedura de executare silită împotriva...
Legătura dintre politica...
Prețul aurului a scăzut ușor...
Ședință extraordinară de guvern vineri pentru proiectul...
Rafinăriile independente ale Chinei – cunoscutele...
În 2024, doar 23 de regiuni din...
Donald Trump inflamează din nou...
O simplă greșeală de...
Taxarea inversă la TVA,...
Guvernul strânge cureaua:...
Proiectul de rectificare...
Prosumatorii nu vor fi afectați...
Bursa de la Bucureşti a închis...
ANAF taie banii primăriilor care încalcă legea. Bugetele...
Leul rămâne stabil în fața...