General Motors și Hyundai, bat palma pentru a reduce costurile

Autor: Simona Haiduc
Data publicării:
Au semnat / FOTO: Freepik
Au semnat / FOTO: Freepik
Cei doi giganți nu s-au dovedit însă prea darnici în detalii. Nu au divulgat nici o cifră. Dar demersul merită toată atenția. 

Gigantul american General Motors și cel sud-coreean, Hyundai, au anunțat astăzi semnarea unui memorandum de înțelegere destinat cooperării în dezvoltarea și producția de vehicule curate, dar și pe linie de aprovizionare. Scopul acestui demers îl constituie, după cum au sunbliniat cei doi constructori, acela de a reduce costurile.

Nimic nu este obligatoriu

În comunicatul publicat cu acest prilej, cele două părți nu oferă cifre. Se precizează doar că cei doi producători auto intenționează să-și îmbunătățească eficiența și competitivitatea prin acest parteneriat neobligatoriu.

Mai mult și mai rapid

„GM și Hyundai așteaptă cu nerăbdare să afle cum se pot completa unii pe ceilalți și, de asemenea, să identifice acele puncte unde, prin efort comun, să taie din costuri. Un alt obiectiv al acestei colaborări îl constituie găsirea căilor care să ne permită să oferim consumatorilor mai rapid o gamă mai largă de vehicule și tehnologii”, au precizat părțile, adăugând că lucrările vor începe „imediat”.

O alocare disciplinată a capitalului

General Motors și Hyundai doresc să colaboreze la dezvoltarea împreună și la producția de vehicule pentru persoane fizice și vehicule utilitare, cu motoare cu ardere și energie curată, electrice și hidrogen.

Cele două companii intenționează, în egală măsură, să profite de „oportunități” legate de furnizarea comună de materii prime pentru baterii, oțel și altele. Pentru Marie Barra, șefa GM citată în comunicatul de presă, acest parteneriat va permite în special o „alocare disciplinată a capitalului” pentru grup.

Google News icon  Fiți la curent cu ultimele noutăți. Urmăriți DCBusiness și pe Google News

Ţi s-a părut interesant acest articol?

Urmărește pagina de Facebook DCBusiness pentru a fi la curent cu cele mai importante ştiri despre evoluţia economiei, modificările fiscale, deciziile privind salariile şi pensiile, precum şi alte analize şi informaţii atât de pe plan intern cât şi extern.

Reperele zilei

Ştiri Recomandate

Victor Negrescu
Emmanuel Macron, la Davos, în timpul discursului / Foto: WEF
Alexandru Nazare
Bancnote și lingouri de aur / Foto: Freepik
Dosare cu documente. Foto: Freepik.com
Uzină Renault / Foto: Renault
Florin Bănică

Programul Rabla, în discuție la nivel de Guvern și Minister

Preşedintele Administraţiei Fondului pentru Mediu (AFM),...

Mariusz Kozlowski, CEO Paralela 45
Donald Trump
Șantier / Foto: Freepik
Banca Nationala a României
România, pe harta marilor investitori
Un bărbat citește mai multe documente / Foto: Freepik
Bani / Foto: DCBusiness
Ministerul Finanțelor
Vladimir Putin în timpul unei vizite la o uzină de armament din Perm / Foto: kremlin.ru

De ce Rusia a tăiat 10% din cheltuielile pentru apărare

Rusia a redus semnificativ cheltuielile bugetare în luna...

Banca Naționala a României
Forumul Economic Mondial de la Davos

Roxana Mânzatu participă la reuniunea de la Davos

Vicepreședinta executivă a Comisiei Europene pentru...

Exploatare minieră de suprafață / Foto: Freepik
Casă de schimb valutar / Foto: Oana Pavelescu
Stație trafo
Jens-Frederik NIELSEN, premierul Groenlandei
Avertizarea de ger, prelungită de meteorologi

ANM: val de frig prelungit până pe 22 ianuarie

România intră într-o perioadă prelungită de ger, după ce...

Donald Trump
Mark Carney, premierul Canadei, și Xi Jinping, președintele Chinei
Contor de gaze și energie electrică

pixel