Guvernul francez cere integrarea companiilor Renault și Nissan

Autor: DCBusiness Team
Data publicării:
Guvernul francez vrea întărirea alianței Renault-Nissan
Guvernul francez vrea întărirea alianței Renault-Nissan
O delegație guvernamentală franceză a propus autorităților de la Tokyo integrarea companiilor auto Renault și Nissan, cel mai probabil sub umbrela unei singure companii, transmite Reuters . Inițiativa guvernului francez, unul dintre acționarii grupului Renault, survine în contextul în care fostul președinte al alianței Renault-Nissan-Mitsubishi, Carlos Ghosn, se află în închisoare fiind acuzat de malversațiuni financiare, fapt ced a alimentat și speculațiile legade de încetarea colaborării dintre grupul francez și companiile japoneze aliate.

Delegația, din care a făcut parte și Martin Vial, directorul Renault numit de guvernul francez, a cerut și dreptul de a numi viitorul președinte al Nissan.

Fostul președinte al Nissan, Carlos Ghosn, a fost arestat pe 19 noiembrie, la Tokyo, fiind acuzat că a raportat un salariu mai mic timp de opt ani, până în martie 2018, și că a transferat pierderile rezultate din unele investiții în contul companiei Nissan. Ghosn a respins toate acuzațiile.

Citește și:

Renault îl înlocuiește totuși pe Carlos Ghosn

Guvernul francez a cerut o întrunire a consiliului de administrație al Renault în următoarele zile pentru a numi un înlocuitor pentru Ghosn. Ministrul de Finanțe Bruno Le Maire l-a indicat pe Jean-Dominique Senard, directorul executiv al Michelin, ca posibil succesor al lui Ghosn.

”Statul francez, în calitate de acționar, va avea un cuvânt de spus. Ce vă pot spune este că Jean-Dominique Senard ar putea fi o bună alegere pentru a conduce Renault”, a spus Le Maire, într-un interviu pentru Journal du Dimanche.

Google News icon  Fiți la curent cu ultimele noutăți. Urmăriți DCBusiness și pe Google News

Ţi s-a părut interesant acest articol?

Urmărește pagina de Facebook DCBusiness pentru a fi la curent cu cele mai importante ştiri despre evoluţia economiei, modificările fiscale, deciziile privind salariile şi pensiile, precum şi alte analize şi informaţii atât de pe plan intern cât şi extern.

Reperele zilei

Ştiri Recomandate

Foto: Freepik.com
FMI
Deficit
Lucrător petrolier / FOTO: Freepik

Prețul petrolului crește după scăderea accentuată din ajun

Prețurile petrolului au crescut marți, revenindu-și după...

Leul s-a înviorat
Taxe / FOTO: Freepik

Taxe vamale de 3000%? Nimic nu pare imposibil

Donald Trump vrea să relanseze industria fotovoltaică...

Cip / sursa foto: Freepik.com
Cu gândul la afaceri
Foto: AI Freepik.com
Curtea Constituțională a României
Aur și alte metale prețioase
Panouri solare / Foto: Freepik
Foto: BVB
Mână care ține cheile unei locuințe / Foto: Freepik

FNGCIMM: Start la Programul Noua Casă 2025

Fondul Național de Garantare a Creditelor pentru...

Foto: Freepik.com
Foto ilustrativ: Freepik.com
Campusul Universității Harvard

Universitatea Harvard dă în judecată administrația Trump

Universitatea Harvard a declanșat un proces federal...

Inspectori ANAF
Fabrică de cip-uri
Date ROBOR și IRCC
Foto: Freepik.com
Ambulanță în New York / Foto:
Foto: Freepik.com
Contoare de gaze
Foto: Freepik.com
Ghișeu
Donald Trump și Jerome Powell / Foto: Casa Albă / Flickr
Magistrați / Foto: Freepik
Stație de transformare / Foto: Freepik
Foto: Freepik.com

pixel