Hackerii de la Killnet au luat la ţintă Italia. Site-urile mai multor instituții și ministere, atacate

Autor: DCBusiness Team
Data publicării:
Killnet / Foto: Freepik
Killnet / Foto: Freepik
Grupul de hackeri pro-ruşi Killnet a atacat site-uri importante din Italia.

Hackeri pro-ruși au atacat site-urile mai multor instituții și ministere guvernamentale din Italia, a anunțat poliția italiană. Grupul italian de securitate cibernetică Yarix a precizat într-un comunicat că atacul a fost lansat joi seara de grupul de hackeri cunoscut sub numele de Killnet, anunță The Guardian.

Vineri dimineață încă nu era posibilă accesarea site-urilor web ale Ministerului italian de Externe și ale asociației naționale a magistraților. Reuters relatează că un atac similar a avut loc pe 11 mai, iar la sfârșitul săptămânii trecute poliția a declarat că a dejucat un atac cibernetic asupra ultimelor etape ale concursului Eurovision din Torino.

 

Citeşte şi: RuTube, alternativa rusă la YouTube, victimă a celui mai mare atac informatic de la înfiinţarea sa

 

Site-ul video online RuTube, cunoscut ca alternativa rusă la YouTube, a fost victima celui mai mare atac informatic de la crearea sa, a informat marţi platforma rusă citată de EFE. "Ne-am confruntat cu cel mai mare atac informatic din istoria RuTube", potrivit mesajului postat pe canalul Telegram.

Repunerea în funcţiune a serviciului, care de luni nu mai este operaţional, "va necesita mai mult timp decât estimau iniţial tehnicienii", se arată în mesaj. RuTube a respins însă informaţiile din mass-media ruse, potrivit cărora piraţii informatici au şters codul sursă al platformei şi care nu va mai putea funcţiona.

Potrivit concernului mediatic rus Gazprom Media, la sfârşitul lunii martie un sfert din audienţa rusă de pe YouTube s-a mutat pe alternativa rusă RuTube, care avea deja la momentul respectiv peste 25 de milioane de utilizatori.

Mai mulţi responsabili ruşi au sugerat blocarea platformei video YouTube care a restricţionat accesul mediilor statale ruse ce transmiteau campania militară din Ucraina.

RuTube, înfiinţată în anul 2000, anunţase în urmă cu câteva luni că demarează un proces de modernizare pentru a se plia expectativelor şi necesităţilor audienţei sale.

Google News icon  Fiți la curent cu ultimele noutăți. Urmăriți DCBusiness și pe Google News

Ţi s-a părut interesant acest articol?

Urmărește pagina de Facebook DCBusiness pentru a fi la curent cu cele mai importante ştiri despre evoluţia economiei, modificările fiscale, deciziile privind salariile şi pensiile, precum şi alte analize şi informaţii atât de pe plan intern cât şi extern.

Reperele zilei

Ştiri Recomandate

Donald Trump vorbește la telefon
nicusor dan - FOTO: Agerpres
migratie - FOTO: Freepik@ruslan23-02
Șofer de TIR / Foto: Freepik
Administrator de bloc / Foto: Arhivă
China, UE / sursa foto: Freepik.com
Strangere de mana. Foto: Pexels.com
Freepik.com

Amazon a declanşat un nou val de concedieri

Amazon face curățenie în divizia de cărți: concedieri la...

sulyok tamas - FOTO: Agerpres

Președintele Ungariei, vizită de solidaritate la Praid

Președintele Ungariei, vizită de solidaritate la Praid.

Factura. Freepik.com
Camion in trafic
Starlink / Foto: Starlink / Flickr

Starlink intră pe piața maritimă și aviatică

Starlink intră pe piața maritimă și aviatică.

Instalații de aer condiționat
Luna. Foto: Pexels.com
inchirieri - FOTO: Freepik@mrkaka1102
Rubin / Foto: Gemfields
Ce este portofelul european de identitate digitală. Când intră în vigoare şi cum se foloseşte
firme - FOTO: Freepik@Flowo
Industria apărării este în plin boom economic / Foto: NATO
Decizia vine în sprijinul celor cu credite ipotecare
Freepik.com
intarzieri - FOTO: Freepik
Lingouri de argint
Tren deraiat / Foto: Replica Online

Tren plin cu benzină, deraiat în Teleorman

Tren plin cu benzină, deraiat în Teleorman 

Bursa de Valori București
Titluri Tezaur / Ilustrațe: Oana Pavelescu
București / Foto: Oana Pavelescu

pixel