Avertismentul economistului Adrian Negrescu: Taxele locale, majorate excesiv
Economistul Adrian Negrescu...
Directorul general al Agenţiei Internaţionale a Energiei (IEA), Fatih Birol, crede că energia nucleară înregistrează "o revenire puternică" în toată lumea, transmite DPA.
Aceste evoluţii se văd în Franţa, Asia, America de Nord, Orientul Mijlociu şi în alte zone, a declarat Birol pentru DPA, înaintea reuniunii IEA de marţi, de la Paris.
"După invadarea Ucrainei de către Rusia, multe ţări au înţeles importanţa energiei nucleare, alături de regenerabile, generarea electricităţii pe plan local", a explicat şeful IEA.
Acesta s-a exprimat critic la adresa Germaniei, care a renunţat anul trecut la energia nucleară.
"Dacă eram reprezentantul unui guvern dintr-o ţară unde exista tehnologie care funcţiona impecabil, fără alte probleme, să las deoparte energia nucleară şi să analizez opţiuni care, pe de o parte, sporesc dependenţa mea de alte ţări şi de asemenea duc la creşterea emisiilor m-aş fi gândit de două ori", a declarat Birol.
Guvernul belgian avea o politică similară înaintea invaziei, apoi a schimbat-o radical, a subliniat şeful IEA. Acesta a admis că problema deşeurilor nucleare este serioasă, dar a argumentat că poate fi rezolvată şi nu reprezintă un motiv "pentru a lăsa deoparte această tehnologie".
Agenţia Internaţională a Energiei este principalul organism de consiliere pe probleme energetice al celor mai dezvoltate 29 de state. Agenţia a fost înfiinţată ca răspuns la primul şoc petrolier din 1973 - 1974, pentru a coordona eliberarea de petrol din stocurile de rezervă.
Fiți la curent cu ultimele noutăți. Urmăriți DCBusiness și pe Google News
Ţi s-a părut interesant acest articol?
Urmărește pagina de Facebook DCBusiness pentru a fi la curent cu cele mai importante ştiri despre evoluţia economiei, modificările fiscale, deciziile privind salariile şi pensiile, precum şi alte analize şi informaţii atât de pe plan intern cât şi extern.
Economistul Adrian Negrescu...
Regimul de impozitare al...
Comerțul electronic continuă să...
La aproape trei ani după ce...
Taxa pe stâlp a revenit în...
Institutul Naţional de...
Primarul Craiovei, Lia Olguța...
Preşedintele Nicuşor Dan nu a...
Aurul și argintul nu mai sunt simple instrumente de...
Administrația de la Washington...
Prefectura Alba a informat...
Fostul președinte venezuelean...
Zăpada paralizează...
Suveranitatea economică pe care...
Înmatriculările de automobile electrice au crescut cu...
Raportul Artmark arată o creștere de peste 11% față de...
Transportul rutier de mărfuri a crescut cu 1,5%, în...
Anunțul publicat de Autoritatea...
Un trader misterios a câştigat...
Prețul Bitcoin începe să crească, înainte de publicarea...
Preşedintele Nicuşor Dan...
Aderarea Bulgariei la zona...
Pe fondul unei inflații încă...
Un fost executiv de top al...
Probleme de siguranță...