Premierul României, Ilie Bolojan, a participat astăzi la Ziua orașului Oradea, prilej cu care a subliniat rolul crucial al comunităților locale în progresul economic și social al țării.
„Am fost onorat să particip astăzi la Ziua orașului Oradea. Dacă am ajuns prim-ministru, este în primul rând datorită Oradiei și oamenilor ei. Vă mulțumesc pentru încredere și pentru tot ce ați făcut în acești ani. Schimbarea orașului este, înainte de toate, meritul orădenilor. Vă respect”, a transmis Ilie Bolojan, premierul României, într-o postare pe Facebook.
Premierul a evidențiat că dezvoltarea locală se reflectă direct în performanța economică națională.
„Sunt bucuros când văd proiecte realizate în Oradea - parcări, ambulatorii, pasaje, fabrici - pentru că înseamnă respect pentru oameni. Cât voi fi în funcție, voi face tot ce pot pentru țară și pentru orașul nostru. Nu poate fi bine local dacă nu e bine în toată țara. Ca să ridicăm comunitățile, trebuie să ridicăm țara”, a subliniat Bolojan.
În contextul marcării a două momente istorice importante - sfârșitul Primului și celui de-al Doilea Război Mondial - premierul a făcut apel la responsabilitate și performanță, nu doar la recunoștința pentru eroii trecutului.
„Ziua de azi este și una de reflecție. Nu doar forțe externe ne-au adus dificultăți, ci și greșelile noastre: lașitatea, deciziile greșite, hoția. Adevărații dușmani au fost și sunt adesea în interior. Nu mă îngrijorează ce nu depinde de noi, ci ceea ce depinde și nu facem: lipsa de responsabilitate, tolerarea incompetenței, lipsa de respect față de români. Nu ni se mai cere să ne riscăm viața, ci să ne facem datoria acolo unde suntem”, a explicat Bolojan.
Premierul și-a exprimat dorința de a rămâne un exemplu de integritate și responsabilitate.
„Când nu voi mai fi în funcție, vreau să rămân un cetățean care se poate uita cu demnitate în ochii oamenilor, știind că a făcut ce trebuie, nu doar ce dă bine”, a mai transmis Ilie Bolojan.
Fiți la curent cu ultimele noutăți. Urmăriți DCBusiness și pe Google News
Ţi s-a părut interesant acest articol?
Urmărește pagina de Facebook DCBusiness pentru a fi la curent cu cele mai importante ştiri despre evoluţia economiei, modificările fiscale, deciziile privind salariile şi pensiile, precum şi alte analize şi informaţii atât de pe plan intern cât şi extern.
Leul a încheiat ședința de miercuri în ușoară scădere...
Deficitul de cont curent al...
Ce declarații trebuie depuse la...
Sindicatul Salariaţilor din...
Val de scumpiri în economie:...
Consiliul de Administraţie al TAROM a decis numirea lui...
Ministrul Finanțelor, Alexandru...
Bursa de pe Wall Street închide...
Reorganizare amplă în sectorul...
Perspective mai slabe pentru...
Uniunea Europeană a continuat să înregistreze un...
Curs valutar BNR, 13 ianuarie.
Informaţii oficiale de la INS.
Speranță temperată de...
Rata anuală a inflaţiei în luna decembrie 2025...
Dobânzi mai mici la credite: Ce indică ultimele date BNR...
Registrul fiduciilor, sub lupa...
Bucureștiul conduce topul...
Pariul fierbinte al investitorilor pentru 2026.
SALROM a depus un nou proiect...
Temu, amendată în Polonia.
Supremația Toyota continuă:...
Ministrul Energiei a venit cu detalii despre proiectul...
Cele 7 fonduri de pensii...
Firmele din România sunt puse...
Bucureștiul conduce investițiile imobiliare, orașele...