Imobilul unde un metru pătrat costă 38.600 euro. Unde se află GALERIE FOTO

Autor: Simona Haiduc
Data actualizării:
Data publicării:
Ultimul apartament din Elbphilharmonie (Filarmonica Elba) a fost vândut pentru prețul record de 11 milioane de euro. Ceea ce înseamnă că fiecare dintre cei 287 de metri pătrați ai locuinței costă 38.600 euro. Un preț sacru pentru piața germană, care a rămas, o lungă perioadă de timp, în limitele unui bun simț rezonabil. 

În timp ce, la Berlin, prețurile cresc de câțiva ani, locuințele de lux bat toate recordurile în principalul oraș din nordul Germaniei, La Hamburg. Cu o precizare însă: această nebunie nu vizează decât un singur imobil, Elbphilharmonie (Filarmonica Elba), devenit rapid simbolul orașului. Și mai trebuie spus ceva: însuși imobilul este o construcție cât se poate de remarcabilă.

Această construcție culturată de mare artă, a cărui arhitectură poartă semnătura celebrului cabinet Herzog & de Meuron, combină spații muzicale cu o acustică excepțională cu 44 de apartamente de lux situate între etajele 11 și 26.

Iar dacă bugetul consacrat construcției a explodat pe durata ridicării clădirii, prețurile de vânzare nu rămân mai prejos, bătând record după record. Firma Engel & Volkers, care comercializează în exclusivitate aceste apartamente extrem de elegante a vândut ultimul dintre cele pentru 38.588 euro/metrul pătrat, scrie cotidianul Le Figaro.

Google News icon  Fiți la curent cu ultimele noutăți. Urmăriți DCBusiness și pe Google News

Ţi s-a părut interesant acest articol?

Urmărește pagina de Facebook DCBusiness pentru a fi la curent cu cele mai importante ştiri despre evoluţia economiei, modificările fiscale, deciziile privind salariile şi pensiile, precum şi alte analize şi informaţii atât de pe plan intern cât şi extern.

Reperele zilei

Ştiri Recomandate

Foto: Freepik.com

Producţia industrială a României, în scădere

În perioada 1 ianuarie - 28 februarie 2025, comparativ...

Foto: Freepik.com
Donald Trump
Sebastian Burduja
Xi Jinping / Sursa: flickr.com
Foto: Freepik.com
Atenție la contract / FOTO: Freepik

Cine poate primi indemnizație de șomaj: Condițiile legale

Indemnizația de șomaj nu este garantată pentru toți...

Consultanți fiscali / Foto: Freepik

ANAF greșește cu dobânzile? Consultanții fiscali zic că da

CCF cere clarificări urgente din partea autorităților...

Știrile dimineții
Cumparaturi
Marian Nastase, presedintele Consiliului de Administratie al Alro Slatina
Tremoficare
Gazprom / Foto: Gazprom
Oil Terminal
Federal Trade Commission
Inteligență artificială / Freepik

E oficial: AI-ul vorbește ca un om și te face să-l crezi

Un nou pas istoric în evoluția inteligenței artificiale:...

Bursă
Antenă / Foto: Freepik
Flacără la aragaz / Foto: Freepik
Dolari / sursa foto: Freepik.com
Sediul Unicredit din Milano / Foto: Guilhem Vellut / Flickr
Factură energie
Vânzarea imobilelor / Foto: Freepik
CEC Bank
Parc fotovoltaic / FOTO: Freepik
SUA / sursa foto: Freepik.com / wirestock
Sebastian Burduja

pixel