În timp ce oamenii golesc rafturile iar preţurile au luat-o razna, premierul spune că "România nu are de ce să își facă probleme"

Autor: Antonia Popescu
Data actualizării:
Data publicării:
În timp ce oamenii golesc rafturile iar preţurile au luat-o razna, premierul spune că "România nu are de ce să își facă probleme" / FOTO - Pexels
În timp ce oamenii golesc rafturile iar preţurile au luat-o razna, premierul spune că "România nu are de ce să își facă probleme" / FOTO - Pexels
Din isterie, în isterie. După coada la benzinării, a venit coada la... ulei, iar premierul încearcă să calmeze populația.

În urmă cu câteva zile benzinăriile din București si din alte orașe au fost luate cu asalt de mii de șoferii, au stat la cozi lungi au umplut rezervoarele, dar unii dintre ei au umplut și canistre, butoaie și rezervoare de apă, în urma propagării unui zvon potrivit căruia carburanții urmau să se scumpească la 11 lei pe litru în cursul nopții.

Și nu ne-am confruntat doar cu atât... Nici bine nu s-au calmat românii după isteria „creșterii prețurilor” la combustibil, că le-a fost „servit” un alt motiv de isterie.

Rafturile supermarketurilor, care zilele trecute erau pline de ulei de floarea soarelui, au fost luate cu asalt de români, după ce s-a anunțat „criza uleiului de floarea soarelui”.

Câte sticle de ulei au românii în casă? Sondaj cu răspuns SURPRIZĂ după nebunia din supermarketuri

Prețurile la alimente cresc timid și Nicolae Ciucă spune că "România nu are de ce să își facă probleme"

"Am asistat la un astfel de episod, când costul carburantului a depășit orice limită, din păcate.  Am fost nevoiţi să luăm măsuri în acest sens și să ne folosim de instituțiile statului care pot să intervină și să regleze orice tentativă de acest fel. În ceea ce privește scumpirile, vreau să subliniez încă o dată - am făcut acest lucru și aseară -, pe masa de lucru a Guvernului se pregătește, este în proces de finalizare Ordonanța de Urgență prin care asigurăm plafonarea prețului la energie electrică și gaze, pe un an de zile. De asemenea, vrem ca, prin această măsură, să asigurăm un preț la energie și la gaze pentru întreprinderile mici și mijlocii și pentru sectorul alimentar, astfel încât prețurile să poate fi oarecum menținute la un nivel redus și din această perspectivă. Şi desigur, există o serie întreagă de alte demersuri pe care le-am făcut; am discutat cu ministrul finanțelor ieri după-amiază, când se afla la Bruxelles, la ECOFIN, și facem toate demersurile, astfel încât prin mecanismele europene, de exemplu, este Mecanismul SURE, care a funcționat în perioada de pandemie și solicităm ca el să fie prelungit și în această perioadă, în care nu numai noi, dar toate țările europene se confruntă cu această problemă generată de războiul din Ucraina, ilegal și neprovocat. În ceea ce privește asigurarea de produse, vă garantez că suntem în permanentă legătură cu ministrul agriculturii și cu ministrul economiei, cu mediul de afaceri, cu retailerii, cu producătorii și avem garanții,  de altfel, o spun și cifrele prin care s-au notificat producțiile de anul trecut, că în acest moment, România nu are de ce să își facă probleme din punct de vedere al asigurării produselor necesare vieții de zi cu zi.", a declarat Nicolae Ciucă.

Google News icon  Fiți la curent cu ultimele noutăți. Urmăriți DCBusiness și pe Google News

Ţi s-a părut interesant acest articol?

Urmărește pagina de Facebook DCBusiness pentru a fi la curent cu cele mai importante ştiri despre evoluţia economiei, modificările fiscale, deciziile privind salariile şi pensiile, precum şi alte analize şi informaţii atât de pe plan intern cât şi extern.

Reperele zilei

Ştiri Recomandate

Banca Naționala a României
ANAF

ANAF schimbă două formularele-cheie pentru firme

ANAF a publicat recent un Ordin care, printre altele,...

Forumul Economic Mondial de la Davos

Roxana Mânzatu participă la reuniunea de la Davos

Vicepreședinta executivă a Comisiei Europene pentru...

Exploatare minieră de suprafață / Foto: Freepik
Casă de schimb valutar / Foto: Oana Pavelescu
Stație trafo
Jens-Frederik NIELSEN, premierul Groenlandei
Avertizarea de ger, prelungită de meteorologi

ANM: val de frig prelungit până pe 22 ianuarie

România intră într-o perioadă prelungită de ger, după ce...

Donald Trump
Mark Carney, premierul Canadei, și Xi Jinping, președintele Chinei
Contor de gaze și energie electrică
Transgaz

Decizia ANRE cu efecte directe pentru gaze, GNL și hidrogen

Autoritatea Națională de Reglementare în Domeniul...

Bani

Semnal de la BNR: de ce nu scad încă dobânzile în România

Datele publicate de Banca Naţională a României arată o...

Gerasimos Contoguris Director PC Philip Morris Romania

Philip Morris România recunoscută ca Angajator de Top

Philip Morris România a primit certificarea Angajator de...

Portul Constanța
Service auto / Foto: Freepik
Ferma. Foto: Pexels.com
Lucrători manevrează o vană de pe o conductă de gaze
Bursa de Valori București
factura. Freepik.com
Emmanuel Macron / Foto: Banca Mondială / Flickr
Semnarea acordului Mercosur. Foto: Agerpres

Acordul UE - Mercosur, semnat. Principalele declaraţii

Uniunea Europeană şi Mercosur au semnat sâmbătă la...

Foto: Freepik.com
Freepik.com
Vama Nădlac / Foto: Virgil Simonescu / Inquam Photos
Foto: pesa.pl

Două noi rame PESA ajung duminică la Bucureşti

Două rame electrice regionale PESA sunt în curs de...

Document. Foto: Freepik.com
Freepik.com

Acordul Mercosur, semnat sâmbătă în Paraguay

Paraguay găzduieşte ceremonia de semnare a acordului...


pixel