Inflația a ajuns la 10,2% în martie! Florin Cîțu: Costurile de a o reduce vor fi foarte mari

Autor: Antonia Popescu
Data publicării:
Inflația a ajuns la 10,2% în martie! Florin Cîțu: Costurile de a o reduce vor fi foarte mari
Inflația a ajuns la 10,2% în martie! Florin Cîțu: Costurile de a o reduce vor fi foarte mari
Inflația a ajuns la 10,2% în martie, potrivit INS. Florin Cîțu a declarat că acest lucru va duce la creșterea prețurilor, iar costurile de reducere ale inflației vor fi foarte mari.  

”Am spus că dacă nu luăm măsuri, vom avea o decelerare a creșterii economice, vom avea o creștere a inflației cu peste două cifre în martie și așa s-a întâmplat. Nu poți să dai vina tot timpul pe Ucraina și pe ce se întâmplă acolo, pentru că dacă mă uit la țările din jur, estimările pentru Ungaria, Polonia se ajustează doar cu 0,8%, nu cu 2,4%. Nimeni nu are ajustarea noastră. E clar că e ceva particular pentru noi.

Această inflație înseamnă prețuri mari și am spus că mie îmi e teamă să ajungem la inflație cu peste două procente, pentru că va fi foarte greu să corectezi această inflație.

Estimările Băncii Centrale arătau că la sfârșitul anului suntem aproape de 10%, în condițiile în care ei vedeau o inflație care avea un maxim de 11% mai târziu. Deja suntem avansați.

Cele mai mari SCUMPIRI din ultimii 18 ani! Dan Suciu: Ne apropiem de vârful de inflație

Costurile de a reduce această inflație în perioada următoare vor fi mari, de aceea trebuia să iei măsuri mai devreme. Cu cât întârzie aceste măsuri de a reduce inflația și de a corecta echilibrul macro-economic, cu atât aceste măsuri vor fi mai dure pe viitor”, a declarat Florin Cîțu.

”Eu mă uit la ce comunică guvernul și aseară înțeleg că ministrul de Finanțe spunea că nu va fi inflație de două cifre în martie. Azi a fost contrazis. (...) Cred că e important ca Partidul Național Liberal să se întoarcă la liberalism”, a mai spus Cîțu.

Google News icon  Fiți la curent cu ultimele noutăți. Urmăriți DCBusiness și pe Google News

Ţi s-a părut interesant acest articol?

Urmărește pagina de Facebook DCBusiness pentru a fi la curent cu cele mai importante ştiri despre evoluţia economiei, modificările fiscale, deciziile privind salariile şi pensiile, precum şi alte analize şi informaţii atât de pe plan intern cât şi extern.

Reperele zilei

Ştiri Recomandate

Strângere de mână / FOTO: Freepik
Freepik.com
Guvern. Foto: Mihai Ciobanu
ANAF
Factura. Freepik.com
Consumatorii, protejați suplimentar prin lege. Nicușor Dan a promulgat legea care sancționează refuzul comercianților de a înlocui produsele neconforme - FOTO: Agerpres
Plata cu cardul / Foto: Freepik

Gata cu numerarul la ghișeu: plătești doar cu cardul

Statul impune cel mai amplu pachet de digitalizare a...

Eli Lilly
Datoria României a explodat Peste 1.070 miliarde lei în iulie 2025, 58,9% din PIB - FOTO: Freepik@andranik.h90
Europa schimbă miza hidrogenului din soluție climatică, în scut energetic
polite paid asigurari - FOTO: Freepik@Gray StudioPro

Numărul poliţelor PAD a scăzut ușor în octombrie 2025

Numărul polițelor de asigurare obligatorie a locuinței...

BVB / FOTO: Pagina de Facebook a BVB
Excesul are întotdeauna un final / Ilustrație: Freepik
Loto
Profesoară explică la tablă / Foto: Freepik
Pensii / FOTO: Facebook Poșta Română

Pensiile încasate în mână, povară suplimentară pentru stat

Statul cheltuie de 10 ori mai mult pentru pensiile...

Italia / sursa: Freepik.com / @frimufilms
Grevă / sursa foto: Freepik.com / EyeEm
Unele firme se închid, din diferite motive, altele se deschid
Retailerii vor plăti amenzi mult mai mari pentru produsele neconforme / Foto: Freepik
BVB

Bursa de Valori Bucureşti închide săptămâna pe scădere

Bursa de Valori Bucureşti a încheiat vineri pe minus pe...

Președintele Nicușor Dan conduce ședința CSAT
Ilie Bolojan / Foto: gov.ro
Manager de firmă / Foto: Freepik
Casă de schimb valutar / Foto: Oana Pavelescu
Philip Jefferson, vicepreședintele Federal Reserve

Reacția Fed la temerile legate de repetarea bulei dot-com

Piața bursieră globală trăiește un val puternic de...

Muncitor / Freepik
Muniție / Foto: Freepik
Mediu / Foto: Freepik

pixel