Informare meteo de instabilitate atmosferică accentuată. Cum va fi vremea în București

Autor: Matei Ion
Data publicării:
ANM: Cod GALBEN de VREME EXTREMĂ
ANM: Cod GALBEN de VREME EXTREMĂ
Cea mai mare parte a ţării se va afla miercuri sub o informare meteo de instabilitate atmosferică accentuată, conform Administraţiei Naţionale de Meteorologie (ANM).

Potrivit meteorologilor, în intervalul orar 12:00 - 22:00, în regiunile intra-carpatice, la deal şi la munte, se vor semnala averse cu caracter torenţial, descărcări electrice, intensificări de scurtă durată ale vântului, vijelii şi grindină.

De asemenea, cantităţile de apă vor depăşi 20 - 25 l/mp, iar pe arii restrânse 30 - 35 l/mp.

La nivelul Capitalei, pe parcursul zilei de miercuri, cerul va fi variabil, cu înnorări trecătoare spre seară, însă probabilitatea pentru ploi de scurtă durată va fi redusă. Vântul va sufla slab până la moderat, iar temperatura maximă se va situa în jurul valorii de 32 de grade Celsius, în timp ce minimele vor oscila între 17 şi 19 grade Celsius. 

Google News icon  Fiți la curent cu ultimele noutăți. Urmăriți DCBusiness și pe Google News

Ţi s-a părut interesant acest articol?

Urmărește pagina de Facebook DCBusiness pentru a fi la curent cu cele mai importante ştiri despre evoluţia economiei, modificările fiscale, deciziile privind salariile şi pensiile, precum şi alte analize şi informaţii atât de pe plan intern cât şi extern.

Reperele zilei

Ştiri Recomandate

ECOFIN / Foto: Comisia Europeană
WhatApp / Foto: Freepik
Salariu / Foto: pexels.com
Gaze naturale / Foto: Freepik
Sobă pe lemne / Foto: Freepik
Mină de suprafață / Foto: Freepik
Mugur Isarescu, guvernatorul BNR
Alexandru Nazare
BYD / sursa foto: Flicker.com / Dave Pinter
Lucrător în industrie / FOTO: Freepik
Bani
ANAF. Freepik.com
Foto: Facebook Bogdan Ivan
Gabriel Biriș
Bărbat cu telefon mobil și card de credit / Foto: Freepik
Blackout /FOTO: Freepik
Oameni de afaceri / Foto: Freepik
Curtea Constituțională a României / Foto: Octav Ganea / Inquam Photos

CCR decide soarta reformelor Guvernului Bolojan

Curtea Constituţională a României discută, miercuri,...

factura. Freepik.com
Freepik.com
Bursa de Valori Bucureşti
TVA / Grafică: DCBusiness

pixel