ANAF: Luni, 2 februarie, termen-limită pentru SAF-T, formulare și cereri de restituire
Februarie 2026 începe cu...
"Investiţiile directe ale nerezidenţilor în România au însumat 5,145 miliarde de euro (comparativ cu 5,017 miliarde de euro în perioada ianuarie - noiembrie 2018), din care participaţiile la capital (inclusiv profitul reinvestit net estimat) au însumat 4,496 miliarde de euro, iar creditele intragrup au înregistrat valoarea netă de 649 milioane euro", se menţionează în comunicatul BNR.
Tranzacţii de peste 35,5 milioane de lei. Indicii, în scădere
Numărul firmelor cu capital străin nou înfiinţate a scăzut, în primele 11 luni din 2019, cu 2,11%, comparativ cu perioada similară a anului anterior, la 5.096 de unităţi, conform datelor centralizate de Oficiul Naţional al Registrului Comerţului (ONRC).
Cele 5.096 de societăţi noi aveau un capital social subscris în sumă totală de 19,492 milioane dolari, în scădere cu 58,2% faţă de perioada ianuarie - noiembrie 2018.
Cel mai mare număr de societăţi cu participare străină era cu investitori din Italia, respectiv 48.655, dar cea mai mare valoare a capitalului social este a societăţilor olandeze, respectiv 12,6 miliarde de dolari, în 5.399 firme.
La finele lunii noiembrie 2019, în România existau 226.430 societăţi cu participare străină la capitalul social. Valoarea capitalului subscris era de aproximativ 63,5 miliarde dolari.
Fiți la curent cu ultimele noutăți. Urmăriți DCBusiness și pe Google News
Ţi s-a părut interesant acest articol?
Urmărește pagina de Facebook DCBusiness pentru a fi la curent cu cele mai importante ştiri despre evoluţia economiei, modificările fiscale, deciziile privind salariile şi pensiile, precum şi alte analize şi informaţii atât de pe plan intern cât şi extern.
Februarie 2026 începe cu...
Ministerul Finanţelor a...
Perspectivele pieței de creditare în prima jumătate a...
Pensiile private obligatorii...
Tribunalul Galați a admis...
Consilierii generali ai Consiliul General al...
Autoritatea Vamală Română a...
Proiectul Economic@BNR, dedicat...
Românii au început anul 2026...
Indicele ROBOR la trei luni, în funcție de care se...
Consilierii municipali se...
Autoritățile fiscale, federația...
Deputatul USR Claudiu Năsui...
Președintele Chinei, Xi...
Grupul petrolier rus Lukoil a anunțat joi că a ajuns la...
Google încearcă să calmeze...
Autoritățile germane au...
Autoritatea de Supraveghere...
Dreptul Fiscului de a stabili...
Schimbare privind bancnotele româneşti.
Persoanele fizice care...
Bursa de Valori București a...
Germania își taie estimările de...