Jocurile Olimpice. Organizatorii vor să facă economii de 240 de milioane de euro

Autor: Antonia Popescu
Data publicării:
Organizatorii niponi au anunţat deja că la Jocuri nu vor putea asista spectatori.
Organizatorii niponi au anunţat deja că la Jocuri nu vor putea asista spectatori.
Organizatorii japonezi ai Jocurilor Olimpice 2020 de la Tokyo, amânate pentru vara lui 2021 din cauza coronavirusului, au anunţat miercuri că vor să facă economii de 30 de miliarde de yeni (241 de milioane de euro) prin intermediul unor măsuri de "simplificare" şi ''optimizare" deja stabilite pentru reducerea dimensiunii evenimentului, transmite AFP.

Aceste economii vor fi realizate în parte graţie reducerii costurilor de personal, a declarat comitetul de organizare într-un comunicat.

Costul final al evenimentului, prevăzut la peste 11 miliarde de euro de partea japoneză înaintea pandemiei, rămâne incert, deoarece cheltuielile suplimentare cauzate de amânarea Jocurilor încă nu au fost făcute publice.

"Tokyo 2020 crede că această muncă va ajuta la crearea unui model pentru viitoarele evenimente mondiale, inclusiv următoarele Jocuri, în cadrul noii normalităţi în care trăim acum", afirmă comunicatul.

Senat: VOUCHERE pentru copiii SPORTIVI. Ce condiții trebuie îndeplinite

Organizatorii au indicat că vor prezenta până la sfârşitul anului un buget actualizat, ţinând cont de costurile suplimentare şi de preţul contramăsurilor legate de Covid-19.

Organizatorii JO de la Tokyo au prezentat un prim plan de simplificare a ceremoniilor

Pe 25 septembrie, organizatorii au prezentat la Tokyo primele planuri de simplificare a Jocurilor, fiind menţionate, printre altele, anularea ceremoniei de bun venit pentru sportivi, reducerea numărului de bilete gratuite şi a invitaţilor oficiali, economii în ce priveşte mascotele şi focurile de artificii.

JO 2020, amânate un an din cauza coronavirusului, sunt prevăzute să înceapă pe 23 iulie 2021.

Persistenţa pandemiei lasă să planeze în continuare îndoiala în legătură cu desfăşurarea JO de la Tokyo, la care ar urma să participe 11.000 de sportivi din lumea întreagă.

Organizatorii niponi şi Comitetul Internaţional Olimpic (CIO) se arată însă mai optimişti de câteva săptămâni, încurajaţi mai ales de revenirea unor competiţii sportive internaţionale de anvergură.

Google News icon  Fiți la curent cu ultimele noutăți. Urmăriți DCBusiness și pe Google News

Ţi s-a părut interesant acest articol?

Urmărește pagina de Facebook DCBusiness pentru a fi la curent cu cele mai importante ştiri despre evoluţia economiei, modificările fiscale, deciziile privind salariile şi pensiile, precum şi alte analize şi informaţii atât de pe plan intern cât şi extern.

Reperele zilei

Ştiri Recomandate

Oameni pe stradă / Foto: DCBusiness
Contabil / Foto: Freepik

ANAF clarifică o dilemă frecventă privind SAF-T

Tot mai multe firme aflate la început de drum sau cu...

Gaze naturale

România a importat cu 72% mai mult gaz în 2025

Producţia de gaze naturale utilizabile a României a...

Cariera Tismana

20 de hectare de pădure s-au surpat la mina Tismana

Deputatul Radu Miruţă (USR) anunţă că o alunecare de...

Bursa de Valori București
Pilonul III de pensii
Anker PowerCore 10000
Donald Trump la summitul G7 din 2028
Srâmtoare Ormuz
Platină
Lingouri de aur
Sediul Hidroelectrica
Hidroelectrica
Trenuri
ANAF

Buletinul electronic creează mai mult probleme românilor

Noile cărți electronice de identitate, emise cu...

Lucrător din industria petrolieră / FOTO: Freepik
Praid / Foto: Alex Nicodim / Inquam Photos
Ilie Bolojan

Bolojan: Deficitul bugetar mare nu mai poate fi susținut

Ilie Boloja atrage atenția că România se confruntă cu o...

Donald Trump

MAGA, divizată din cauza războiului Israeliano-Iranian

După ce și-a câștigat un nou mandat cu mesajul...

Freepik.com
Freepik.com
Bani. Freepik.com
Uzină Ford / Foto: Flickr
Ucraina se aşteaptă ca viitorul pachet de sancţiuni europene contra Moscovei să vizeze şi compania de stat Rosatom

Rosatom construiește prima centrală nucleară din Kazahstan

Agenţia pentru Energie Nucleară din Kazahstan a anunţat...

Uzinele Dacia
Donald Trump și Elon Musk

pixel