UE schimbă regulile pentru despăgubirile în cazul întârzierii zborurilor
UE schimbă regulile pentru...
Detaliile financiare ale tranzacţiei nu au fost date publicităţii dar surse care au dorit să-şi păstreze anonimatul au declarat pentru Reuters că valoarea de antrepriză pentru Mars Drinks este de aproximativ 650 de milioane de dolari. Băncile BNP Paribas, Intesa Sanpaolo şi UniCredit au acordat Lavazza un credit de 400 de milioane de euro pentru achiziţionarea Mars Drinks, adaugă sursele.
Tranzacţia ar urma să fie finalizată până la sfârşitul anului, în funcţie de obţinerea aprobărilor autorităţilor de reglementare, a informat Lavazza.
Mars Drinks produce aparate de cafea iar anul trecut a avut vânzări anuale de aproximativ 350 de milioane de dolari.
Conform acordului, Lavazza va achiziţiona afacerile Mars Drinks din America de Nord, Canada, Japonia şi Europa, inclusiv fabricile din Marea Britanie şi America de Nord.
Lavazza este o companie de familie înfiinţată în 1895 iar anul trecut cifra sa de afaceri s-a situat la 1,34 miliarde de euro (1,46 miliarde de dolari). Compania vinde cafea în 90 de state din întreaga lume şi este liderul pieţei italiene.
Fiți la curent cu ultimele noutăți. Urmăriți DCBusiness și pe Google News
Ţi s-a părut interesant acest articol?
Urmărește pagina de Facebook DCBusiness pentru a fi la curent cu cele mai importante ştiri despre evoluţia economiei, modificările fiscale, deciziile privind salariile şi pensiile, precum şi alte analize şi informaţii atât de pe plan intern cât şi extern.
UE schimbă regulile pentru...
Tren plin cu benzină, deraiat în Teleorman
Ministerul Finanțelor a lansat...
Bursa de Valori Bucureşti (BVB)...
Băncile au revizuit în scădere...
Alin Burcea, președintele ANAT...
Leul s-a întărit vineri în fața...
Fondul Monetar Internațional...
Sistemele ANAF au căzut din...
Dobânzile interbancare...
Compensarea locală a facturilor...
Industria auto trage un semnal...
Taxarea inversă este un...
Liderii Chinei și Statelor...
Elon Musk și Donald Trump au...
Curtea de Conturi a României a...
Donald Trump și Elon Musk,...
Pentru al patrulea an consecutiv, companiile din România...
Industria auto din România s-a...
Scaderea dobanzii de referinta de catre Banca Centrala...
Banca Centrală Europeană (BCE)...
Preşedintele american Donald...
Ministerul Finanțelor lansează...