Libanul confirmă primirea cererii de extrădare pe numele lui Carlos Ghosn

Autor: Oana Pavelescu
Data publicării:
Carlos Ghosn
Carlos Ghosn
Ministrul de Justiție din Liban a confimrat pentru Bloomber g că a primit cererea de extrădare pe numele lui Carlos Ghosn.

Albert Serhan, ministrul Justiție din libanez, a declatat într-un interviu acordat Bloomberg că Beirutul a primit cererea de extrădare pe numele lui Carlos Ghosn.

Serhan a mai spus că Libanul va face toate diligențele legale în legătură cu cererea Interpolului și că țara sa este un stat de drept care respectă legile.

Ministrul Justiției a mai spus că Guvernul de la Beirut a fost informat despre prezența fostului șef al Nissan pe teritoriul Libanului și că acesta va fi audiat, conform legii și dacă va fi cazul va fi extrădat.

Fostul șef al Nissan a fugit în Liban și acuză Japonia de persecuții

Interpolul a emis un mandat internațonal de arestare pe numele lui Carlos Ghosn după ce fostul șef al Nissan a fugit din Japonia în Liban, acuzând Țara Soarelui Răsare de abuz.

Carlos Ghosn a fost reținut prima dată în noiembrie 2018 și a petrecut 108 zile într-o închisoare din Tokyo, înainte să fie eliberat pe cauțiune în luna martie. Câteva săptămâni mai târziu a fost arestat din nou. A fost eliberat pe cauțiune în aprilie iar una din condițiile acestei ultime eliberări a fost ca acesta să rămână în Japonia.

Google News icon  Fiți la curent cu ultimele noutăți. Urmăriți DCBusiness și pe Google News

Ţi s-a părut interesant acest articol?

Urmărește pagina de Facebook DCBusiness pentru a fi la curent cu cele mai importante ştiri despre evoluţia economiei, modificările fiscale, deciziile privind salariile şi pensiile, precum şi alte analize şi informaţii atât de pe plan intern cât şi extern.

Reperele zilei

Ştiri Recomandate

Documente ANAF. Freepik.com
Oameni pe stradă / Foto: DCBusiness
Contabil / Foto: Freepik

ANAF clarifică o dilemă frecventă privind SAF-T

Tot mai multe firme aflate la început de drum sau cu...

Gaze naturale

România a importat cu 72% mai mult gaz în 2025

Producţia de gaze naturale utilizabile a României a...

Cariera Tismana

20 de hectare de pădure s-au surpat la mina Tismana

Deputatul Radu Miruţă (USR) anunţă că o alunecare de...

Bursa de Valori București
Pilonul III de pensii
Anker PowerCore 10000
Donald Trump la summitul G7 din 2028
Srâmtoare Ormuz
Platină
Lingouri de aur
Sediul Hidroelectrica
Hidroelectrica
Trenuri
ANAF

Buletinul electronic creează mai mult probleme românilor

Noile cărți electronice de identitate, emise cu...

Lucrător din industria petrolieră / FOTO: Freepik
Praid / Foto: Alex Nicodim / Inquam Photos
Ilie Bolojan

Bolojan: Deficitul bugetar mare nu mai poate fi susținut

Ilie Boloja atrage atenția că România se confruntă cu o...

Donald Trump

MAGA, divizată din cauza războiului Israeliano-Iranian

După ce și-a câștigat un nou mandat cu mesajul...

Freepik.com
Freepik.com
Bani. Freepik.com
Uzină Ford / Foto: Flickr
Ucraina se aşteaptă ca viitorul pachet de sancţiuni europene contra Moscovei să vizeze şi compania de stat Rosatom

Rosatom construiește prima centrală nucleară din Kazahstan

Agenţia pentru Energie Nucleară din Kazahstan a anunţat...

Uzinele Dacia

pixel