Loteria Română: Report de peste 5,8 milioane de euro la Joker

Autor: Antonia Popescu
Data publicării:
LOTO. La 6/49, fondul de câștiguri rezultat din vânzarea proprie a Loteriei (exceptând reporturile) se determină după scăderea câștigurilor de la categoria a IV a, în următoarele cote: 60% - 20% - 20%, la categoria I, a II a, respectiv a III a.
LOTO. La 6/49, fondul de câștiguri rezultat din vânzarea proprie a Loteriei (exceptând reporturile) se determină după scăderea câștigurilor de la categoria a IV a, în următoarele cote: 60% - 20% - 20%, la categoria I, a II a, respectiv a III a.
Un report de peste 28,55 milioane de lei (5,8 milioane de euro) se înregistrează la categoria I a jocului Joker, în cadrul tragerilor loto de duminică, informează Loteria Română.

La categoria a II-a, la acelaşi joc, reportul este de peste 287.400 de lei (aproximativ 58.400 de euro).

La Loto 5/40, se înregistrează la categoria I un report în valoare de circa 113.000 de lei (aproximativ 23.000 de euro). La Super Noroc este în joc la categoria I un report de aproape 111.500 de lei (peste 22.600 de euro), iar la categoria a II-a, la acelaşi joc, reportul depăşeşte 2.600 de lei.

Potrivit comunicatului, în urma câştigării premiului de categoria I la tragerea Loto 6/49 din data de 3 iunie 2021, pentru tragerea Loto 6/49 din data de 6 iunie 2021 Loteria Română suplimentează fondul de câştiguri al categoriei I cu 500.000 de lei. La Noroc este în joc un report cumulat de peste 1,58 milioane lei (321.000 de euro).

Conform sursei citate, la tragerile loto de joi, 3 iunie, Loteria Română a acordat peste 24.200 de câştiguri in valoare totală de 15,66 milioane de lei.

Loteria reaminteşte faptul că, la tragerea Loto 6/49 care a avut loc în data de 3 iunie 2021, s-a câştigat premiul de categoria I, în valoare de 14.307.599,36 lei (peste 2,9 milioane de euro). Biletul norocos a fost jucat la o agenţie din Blaj, judeţul Alba, şi a fost completat cu o variantă simplă la Loto 6/49, preţul biletului fiind de 5,50 lei.

De asemenea, la tragerea Noroc Plus de joi, 3 iunie, s-a câştigat premiul de categoria I în valoare de 161.126,24 lei. Biletul norocos a fost jucat la o agenţie din Iaşi şi a fost completat cu o variantă simplă la Joker şi cu o variantă la Noroc Plus. 

Google News icon  Fiți la curent cu ultimele noutăți. Urmăriți DCBusiness și pe Google News

Ţi s-a părut interesant acest articol?

Urmărește pagina de Facebook DCBusiness pentru a fi la curent cu cele mai importante ştiri despre evoluţia economiei, modificările fiscale, deciziile privind salariile şi pensiile, precum şi alte analize şi informaţii atât de pe plan intern cât şi extern.

Reperele zilei

Ştiri Recomandate

Dosar ANAF. foto: Freepik.com
Bani. Foto: Freepik.com
Lingouri și monede de aur / sursa foto: Freepik.com

Aurul a trecut pragul de 650 lei/gram

Leul a încheiat ședința de miercuri în ușoară scădere...

BNR / Foto: DCBusiness
Sedinta de Guvern

Ce decide Guvernul Bolojan în prima şedinţă din 2026

Proiectele de acte normative incluse pe agenda ședinței...

Oameni pe stradă
Fermier face curat într-o cocină / Foto: Freepik
Foto: Mihai Ciobanu
TAROM

Bogdan Costaş, director general interimar al TAROM

Consiliul de Administraţie al TAROM a decis numirea lui...

Cumpărături online / Foto: Freepik
Foto: Freepik.com
Foto: DRDP Brasov
Ședința de Guvern / Foto: gov.ro
UE - bani. Foto: Freepik.com

UE - excedent de cont curent, România - campioană la deficit

Uniunea Europeană a continuat să înregistreze un...

Schimb valutar. Freepik.com
Bucuresti / Foto: Oana Pavelescu

Care este salariul mediu în Bucureşti

Informaţii oficiale de la INS.

Oameni pe stradă
Grafică: Oana Pavelescu

Rata anuală a inflaţiei: 9,69% în luna decembrie 2025

Rata anuală a inflaţiei în luna decembrie 2025...

Bani

Veste bună de la BNR pentru românii care au rate

Dobânzi mai mici la credite: Ce indică ultimele date BNR...

Semnare contract. Foto: Freepik.com
O situație îngrijorătoare / FOTO: Freepik
Foto: Freepik.com

Metalul care tinde să devină noul aur al economiei globale

Pariul fierbinte al investitorilor pentru 2026.

Temu / Foto: DCBusiness
Toyota. Foto: Pexels.com
Platforma care forează în zăcământul Neptun Deep / Foto: Romgaz

Când începe extragerea gazelor din Neptun Deep

Ministrul Energiei a venit cu detalii despre proiectul...

Economii. Sursa: Freepik.com

pixel