"Deprecierea cursului de schimb fix în prima zi a noului guvern confirmă că șantajul prin curs a început. Cursul de schimb euro-leu este, conform site-ului BNR, un curs manipulat, administrat de BNR. Spre exemplificare în ultima luna BNR a consumat mai mult de jumătate de miliard de euro în intervenții pentru a menține cursul stabil.", a declarat pentru DCBusiness, Lucian Isar.
BNR lansează o nouă monedă! Află cu ce ocazie
Analistul vorbește și despre negocierile intense care au produs un deficit nesustenabil de cont curent.
"Cursul stabil a fost negociat de Isărescu cu oamenii serioși Dăncilă, Tăriceanu, Dragnea pentru un nou mandat la BNR, la schimb cu manipularea populației în a crede că politica economică este bună. Această negociere cu PSD-ALDE din ultimii ani pentru a crea impresia de bine a produs o apreciere reală a cursului de schimb de peste 10% (conform FMI) și un deficit nesustenabil de cont curent.", a declarat pentru DCBusiness, Lucian Isar.
Economistul declară că este posibil ca deprecierea leului să se tempereze până după alegerile Prezidențiale.
"Noua guvernare și mai ales alegerile prezidențiale sunt o “oportunitate” pentru conducerea băncii centrale de a-i chema pe Președinte și Premier la negocieri prin deprecierea cursului și creșterea dobânzilor de finanțare a deficitului bugetar. Dacă va fi un succes, deprecierea se va tempera până după alegerile Prezidențiale, iar cursul va sări peste 5 lei pentru un euro de abia în Ianuarie 2020, conform schemei pe care românii au mai văzut-o și în perioada Octombrie 2008-Ianuarie 2009 (saltul a fost în Ianuarie și nu înainte de alegerile care atunci erau în Noiembrie).", a declarat pentru DCBusiness, Lucian Isar.
Duminica, 28 februarie, vor avea loc noi trageri Loto...
Administrația SUA impune...
Studiile recente demonstrează că un medicament care se...
Coreea de Nord și-a sigilat granițele cu China și Rusia...
Bursa de Valori Bucureşti a...
Primarul Capitalei Nicușor Dan...