Noi majorări de taxe și impozite. Ministrul Finanțelor vine cu clarificări

Autor: DCBusiness Team
Data actualizării:
Data publicării:
Impozite și taxe / Foto: Freepik
Impozite și taxe / Foto: Freepik
După ce în media s-a propagat vestea că Guvernul va majora curând unele impozite care vizează mediul de afaceri, Ministerul Finanțelor vine cu câteva clarificări.

Majorarea dividendelor, de la 8% la 10%, mai multe taxe pentru diferite forme de capital, cât și eliminarea facilităților fiscale pentru sectorul construcțiilor dar și majorarea deducerilor personale de bază ar fi unele dintre schimbările majore în ceea ce privește noile măsuri fiscale, conform unui document analizat marți de Profit.ro.

Conform publicației măsurile au fost introduse într-un document oficial redactat în urmă cu o săptămână, la 23 iulie. Totuși, la scurt timp Ministerul Finanțelor a emis un comunicat spune că aceste informații provin dintr-un document vechi.

”Referitor la informațiile apărute în spațiul public cu privire la intenția Guvernului de a majora taxe și impozite, precum și de a elimina anumite facilități fiscale, Ministerul Finanțelor precizează că informațiile prezentate provin dintr-un document vechi de lucru și nu reprezintă planurile actuale ale Guvernului.

În acest moment, Ministerul Finanțelor se află în dialog cu reprezentanții Comisiei Europene, pentru a identifica cele mai bune soluții care să ducă la dezvoltarea economică, precum și la alinierea la principiile economice asumate ca membru al UE, fără însă a fi stabilite un set de măsuri care să facă obiectul unei reforme fiscale.

De asemenea, precizăm faptul că orice schimbare fiscală semnificativă va fi anunțată oficial și va face obiectul unor dezbateri publice cu mediul de afaceri și societatea civilă înainte de a fi adoptată în Guvern”, arată comunicatul publicat de Ministerul Finanțelor.

Google News icon  Fiți la curent cu ultimele noutăți. Urmăriți DCBusiness și pe Google News

Ţi s-a părut interesant acest articol?

Urmărește pagina de Facebook DCBusiness pentru a fi la curent cu cele mai importante ştiri despre evoluţia economiei, modificările fiscale, deciziile privind salariile şi pensiile, precum şi alte analize şi informaţii atât de pe plan intern cât şi extern.

Reperele zilei

Ştiri Recomandate

CCR a decis / Foto: Freepik
ANAF / Foto: DCBusiness
Contor electric

Se dau bani pentru energie! Tot ce trebuie să știți

Românii aflați în situație de sărăcie energetică pot...

Jean Ivan, noul director interimar al Romsilva

Romsilva are un nou director intermediar

Jean Vişan, noul director general interimar al Romsilva....

Casa de schimb / Foto: Arhivă
Neodimium pur
Datorii la stat / Foto: Freepik
Analistul economic Adrian Negrescu / FOTO: Facebook
Fabrica de reciclare / Foto: Freepik
BVB
Om de afaceri vorbeste la telefon / Foto: Freepik
Eoliene / Foto: Freepik
Microbuz / Foto: oglindadeazi.ro
foto: pexels.com
SpaceX
Cristian Popa, BNR
Ilie Boloja și Sorin Grindeanu / Foto: George Călin / Mălina Norocea / Inquam Photos
Bani / Foto: DCBusiness
Butoaie cu petrol / Foto: Freepik
Uzina Dacia Mioveni
Judecător / Foto: Freepik
O femeie alimentează mașina la o benzinărie / Foto: Freepik
Carduri sociale
Casa de schimb valutar / Foto: Oana Pavelescu
Energie verde / Foto: Freepik
MIPE schimbă și simplifică obținerea banilor / Foto: Freepik
Abonament la internet
Temu / Foto: DCBusiness

pixel