Marcel Boloş: Fonduri suplimentare pentru investiţii, sănătate şi pentru sprijinirea mediului de afaceri

Autor: DCBusiness Team
Data actualizării:
Data publicării:
Marcel Boloș / Foto: Inquam Photos / George Călin
Marcel Boloș / Foto: Inquam Photos / George Călin
Mesajul transmis de către Marcel Boloş, ministrul Finanţelor. 

Am auzit foarte des în ultimul an 'rog pe ministrul Finanțelor să găsească o soluție'. Fie că a fost vorba de majorarea pensiilor, salariilor profesorilor, suplimentarea bugetului de investiții în infrastructură, agricultură sau digitalizare, săptămână de săptămână a trebuit să arătăm capacitatea de a găsi rezolvări pentru problemele care vizează direct calitatea vieții românilor, transmite Marcel Boloş, ministrul Finanţelor, într-o postare pe Facebook.

 

Iată detaliile oferite de către ministrul Boloş:

 

"Astăzi, pe ordinea de zi a ședinței de Guvern avem alocări suplimentare din Fondul de rezervă bugetară pentru investiții publice, sănătate, sprijinirea mediului de afaceri și combaterea evaziunii.

Vă dau câteva exemple:

Ministerul Dezvoltării, Lucrărilor Publice și Administrației, care a lucrat la foc continuu anul acesta, aproape că a epuizat bugetul record de investiții aprobat pentru 2024. Tocmai de aceea a trebuit să venim cu o majorare de 750 milioane lei, pentru susținerea investițiilor publice demarate prin programele naționale de finanțare „Anghel Saligny” și programele naționale ale Companiei Naționale de Investiții.

Fondurile merg către:

- modernizarea drumurilor comunale, dezvoltarea infrastructurii de apă-canalizare, racordarea localităților la rețeaua de gaze naturale, managementul deșeurilor;

- eficiența energetică a școlilor, spitalelor și instituțiilor publice, modernizarea căminelor de bătrâni și a căminelor studențești.

La sănătate, unde am avut de asemenea buget record, știți deja că am suplimentat în ultima lună bugetul cu 5 miliarde lei pentru investiții în echipamente noi, dar și pentru a asigura condiții mai bune de tratament și prevenție.

Promiteam în luna iulie că vom căuta soluții pentru finanțarea serviciilor de dializă, radioterapie și pompe de insulină pentru copii. Ei bine, astăzi suplimentăm bugetul cu peste 800 milioane lei, care vor ajunge în special către:

- programul de radioterapie pentru bolnavii cu afecțiuni oncologice;

- decontarea pompelor de insulină pentru copiii bolnavii de diabet;

- tratamente medicale adecvate pentru pacienții care au nevoie de servicii de dializă.

În ceea ce privește sprijinirea mediului de afaceri, venim cu o alocare suplimentară de 150 milioane lei pentru finanțarea schemelor de ajutor de stat gestionate de Ministerul Finanţelor ce vizează:

- subvenționarea dobânzilor pentru firme prin IMM Plus;

- compensarea creșterii accizei la combustibil pentru transportatori;

- proiectele de dezvoltare a producției susținute de MF".

Google News icon  Fiți la curent cu ultimele noutăți. Urmăriți DCBusiness și pe Google News

Ţi s-a părut interesant acest articol?

Urmărește pagina de Facebook DCBusiness pentru a fi la curent cu cele mai importante ştiri despre evoluţia economiei, modificările fiscale, deciziile privind salariile şi pensiile, precum şi alte analize şi informaţii atât de pe plan intern cât şi extern.

Reperele zilei

Ştiri Recomandate

Se elimină unele taxe

Schimbare majoră în Codul fiscal: Dispar o serie de obligații 

Se taie contribuții! Guvernul elimină o parte din taxele...

Marco Rubio și Wang Yi, la Kuala Lumpur
Reprezentanți ai Confederaţiei Patronale Concordia
Tiktok
Wall Street. Foto: Freepik.com
Ilie Bolojan
UE vrea mai mulți bani la buget
Port petrolier pe insula Karg
Taxele vamale ar putea fi amânate
Curs valutar. Foto: Mihai Ciobanu
Ford

Ford anunţă un program de concedieri voluntare

Ford anunţă un program de concedieri voluntare la uzina...

Steagul Bulgariei
Freepik.com
Freepik.com
Salariu / Foto: pexels.com

Scădere a salariului mediu net. Cifre oficiale de la INS

Câştigul salarial mediu brut în România a scăzut cu...

Grevă / sursa foto: Freepik.com / EyeEm

Protest în faţa Ministerului Mediului, Apelor şi Pădurilor

Sindicaliştii din ANAR protestează, vineri, în faţa...

Foto: Freepik.com
Bitcoin / FOTO: Freepik
Foto: Facebook Alexandru Nazare
Freepik.com
Ministerul Finanțelor
Foto ilustrativ / Foto: Freepik
Blue Air

Blue Air a intrat în faliment

Infinexa a deschis procedura de faliment pentru compania Blue Air Aviation,...

Curs valutar
Consiliul Concurenței / Foto: DCBusiness
Avion / FOTO: Freepik
O nouă zi cu pierderi
Evaziune fiscală / Foto: Freepik

pixel