Marius Budăi: Au fost bani, dar nu pentru copii și pensionari

Autor: Dana Mihai
Data actualizării:
Data publicării:
Budăi, despre VÂRSTA de PENSIONARE: Angajaţii NU pot să iasă cu picioarele înainte de la serviciu
Budăi, despre VÂRSTA de PENSIONARE: Angajaţii NU pot să iasă cu picioarele înainte de la serviciu
Marius Budăi, fostul ministru al Muncii explică într-o postare pe pagina sa de Facebook de ce Guvernul Orban nu are bani de pensii și alocații.

"Raportul Curții de conturi despre cheltuielile publice în timpul perioadei de criză este șocant și revoltător. Cu siguranță va fi analizat în cadrul comisiei de anchetă pe care o conduc. Sunt probe de o gravitate excepțională, care indică săvârșirea unor fapte penale de către înalți reprezentanți ai Guvernului. În raport se vorbește de adevărate tunuri financiare, de risipirea nepermisă a banului public, de umflarea de 100 de ori a prețului pentru măștile de protecție pe care tot Guvernul ne-a obligat să le purtăm, de expunerea la risc a personalului medical din prima linie, dar și a întregii populații, de plăți ilegale și multe alte lucruri deosebit de grave. Vom verifica toate aceste probe. Vom cere și un punct de vedere de la Guvern.", a scris fostul ministru.

Majorare pensii cu 40%? Marius Budăi: E un drept deja câștigat

"Dacă în urma analizei comisiei se vor confirma toate aceste fapte penale descrise în Raportul Curții de conturi, atunci vom face ceea ce ne cere legea, și vom trimite concluziile noastre la Parchet pentru începerea unei anchete penale. Dacă ceea ce scrie în acel Raport se confirmă, atunci avem un răspuns de ce Guvernul Orban ne spune că nu mai are bani pentru dublarea alocațiilor. Au fost bani, dar nu pentru copii și pensionari, ci pentru clica de partid a domnului Orban."

Google News icon  Fiți la curent cu ultimele noutăți. Urmăriți DCBusiness și pe Google News

Ţi s-a părut interesant acest articol?

Urmărește pagina de Facebook DCBusiness pentru a fi la curent cu cele mai importante ştiri despre evoluţia economiei, modificările fiscale, deciziile privind salariile şi pensiile, precum şi alte analize şi informaţii atât de pe plan intern cât şi extern.

Reperele zilei

Ştiri Recomandate

Ferma. Foto: Pexels.com
Lucrători manevrează o vană de pe o conductă de gaze
Bursa de Valori București
factura. Freepik.com
Emmanuel Macron / Foto: Banca Mondială / Flickr
Semnarea acordului Mercosur. Foto: Agerpres

Acordul UE - Mercosur, semnat. Principalele declaraţii

Uniunea Europeană şi Mercosur au semnat sâmbătă la...

Freepik.com
Vama Nădlac / Foto: Virgil Simonescu / Inquam Photos
Foto: pesa.pl

Două noi rame PESA ajung duminică la Bucureşti

Două rame electrice regionale PESA sunt în curs de...

Document. Foto: Freepik.com
Freepik.com

Acordul Mercosur, semnat sâmbătă în Paraguay

Paraguay găzduieşte ceremonia de semnare a acordului...

Freepik.com
Moscova / Foto: Freepik
Bani
China. Foto: Freepik.com
Muncitori instalează panouri solare / Foto: Freepik
e-Factura
Bursa de Valori București
Foto: Pexels.com
Stâlpi de înaltă tensiune / Foto: Freepik

China a suspendat importurile de energie electrică din Rusia

China a suspendat importurile de energie electrică din...

Încărcare mașină electrică / sursa foto: Freepik.com
Foto: pexels.com
Hacker. Freepik.com
Foto: Freepik.com

pixel