Măștile nu vor mai fi obligatorii în mijloacele de transport în comun din această țară

Autor: Antonia Popescu
Data publicării:
Măștile nu vor mai fi obligatorii în mijloacele de transport în comun din această țară
Măștile nu vor mai fi obligatorii în mijloacele de transport în comun din această țară
Ministerul Transporturilor a anunțat astăzi că va fi eliminată obligativitatea purtării măștii de protecție în mijloacele de transport în comun, ca urmare a relaxării normelor de distanțare socială, din Danemarca.

Ministrul transporturilor, Benny Engelbrecht, anunță că mulțumită numărului ridicat de persoane care s-au vaccinat, Danemarca poate începe întoarcerea la normaliate.

”Suntem acum într-o situaţie în care o mare parte din populaţie este vaccinată şi ne întoarcem la o viaţă de zi cu zi mai normală. Acest lucru înseamnă că ne putem lua adio de la măşti în autobuze, trenuri şi metrou”, a declarat Benny Engelbrecht, conform Digi24.

Obligativitatea purtării măștii a fost impusă pe 22 august 2020 și va fi ridicată sâmbătă, 14 august 2021, deși era programată să fie ridicată în septembrie.

Prețul mediu al unei locuinţe din România a CRESCUT cu 28,4% în ultimii 5 ani

”Acum avem un bun control al infecţiei în întreaga societate, deoarece mulţi oameni au acceptat oferta de vaccinare.

Prin urmare, putem adapta recomandările de prevenţie astfel încât oamenii să îşi poată menţine o viaţă de zi cu zi normală, respectând în acelaşi timp principiul prevenţiei”, a explicat directorul adjunct al Agenţiei Naţionale de Sănătate, Helene Bilsted Probst.

Relaxarea restricțiilor din Danemarca a început pe fundul creșterii numărului persoanelor vaccinate, la nivel național, în prezent rata vaccinărilor a depășit 60% dintre cetățenii din Danemarca.

Cu toate acestea, purtarea măştii rămâne în vigoare în avioanele şi aeroporturile din ţară, unde se aplică normele internaţionale de transport aerian.

Google News icon  Fiți la curent cu ultimele noutăți. Urmăriți DCBusiness și pe Google News

Ţi s-a părut interesant acest articol?

Urmărește pagina de Facebook DCBusiness pentru a fi la curent cu cele mai importante ştiri despre evoluţia economiei, modificările fiscale, deciziile privind salariile şi pensiile, precum şi alte analize şi informaţii atât de pe plan intern cât şi extern.

Reperele zilei

Ştiri Recomandate

Factură electronică / Foto: Freepik
Transelectrica
Atac cibernetic / Foto: Freepik
BCR întrevede că economia României nu va intra în recesiune
Secerătoare / Foto: Freepik
Banca Națională a României
Sam Altman, CEO Open AI
Ilie Bolojan / Foto: Facebook
România iese din nou să împrumute de pe piețele externe
Gazprom

Bulgarii au decis ce vor face cu benzinăriile Gazprom

Comisia pentru protecţia concurenţei din Bulgaria (CPC)...

Bursa de la București
Sediul Ministerului Finanțelor / Foto: Silviu Matei / Agerpres
Fotografie de la cottonbro studio: https://www.pexels.com/ro-ro/fotografie/birou-masa-de-lucru-laptop-barba-i-6803551/
Foto: Pexels.com

A crescut rata şomajului. Cifre îngrijorătoare din economie

În luna august 2025, rata şomajului în formă ajustată...

Factura. Freepik.com
Documente. Freepik.com
Elon Musk / Foto: Gage Skidmore / Flickr

Guvernul a adoptat rectificarea de buget: Principalele cifre

Guvernul a adoptat, miercuri, Ordonanţa de Urgenţă cu...

Persoană în scaun cu rotile / Foto: Freepik
Imaginea dezastrului / FOTO: Facebook DEER – Muntenia Nord
Muncitori pe șantier / Foto: Unsplash
Bani
Teren. Freepik.com
ANAF / Foto: DCBusiness

ANAF: Reguli noi pentru notificarea facturilor întârziate

Firmele care nu transmit la timp facturile prin sistemul...

Alexandru Nazare / Foto: gov.ro

Cresc taxele anul viitor? Ce spune ministrul Finanţelor

Alexandru Nazare a fost întrebat, la finalul şedinţei de...

Donald Trump / Foto: Casa Albă / Flickr

pixel