Arieratele bugetului general consolidat au scăzut la 520 milioane de lei
Arieratele bugetului general...
Procurorii statului american Virginia au deschis o anchetă cu privire la presupuse vânzări ilegale de medicamente pe rețelele de socializare ale Meta, compania-mamă a Facebook, scrie, în numărul său de sâmbătă, cotidianul Wall Street Journal, citând documente și surse apropiate dosarului.
Potrivit ziarului menționat, procurorii încearcă să stabilească dacă Meta a facilitat și a profitat de pe urma unor astfel de vânzări. WSJ menționează că în cursul anului trecut au fost emise citații și s-au efectuat audieri în cadrul acestei urmăriri penale.
La anchetă participă Food and Drug Administration, autoritatea federală responsabilă de sectorul medicamentelor, continuă Wall Street Journal, subliniind totodată că nu este obligatoriu ca acest tip de procedură să ajungă la acuzații.
„Vânzarea de medicamente ilicite este împotriva politicii noastre și lucrăm pentru a identifica și elimina acest conținut din serviciile noastre”, a declarat un purtător de cuvânt al Meta, citat de ziar, adăugând că grupul cooperează cu autoritățile.
Meta nu a răspuns imediat la o solicitare de comentarii a Reuters, nici FDA și procuratura din Virginia, acestea din urmă refuzând să răpunsă întrebărilor adresate de WSJ.
Citește și Campionii burselor europene care dau lecții celor ȘAPTE MAGNIFICI de pe Wall Street
Fiți la curent cu ultimele noutăți. Urmăriți DCBusiness și pe Google News
Ţi s-a părut interesant acest articol?
Urmărește pagina de Facebook DCBusiness pentru a fi la curent cu cele mai importante ştiri despre evoluţia economiei, modificările fiscale, deciziile privind salariile şi pensiile, precum şi alte analize şi informaţii atât de pe plan intern cât şi extern.
Arieratele bugetului general...
Favoriți în sondaje,...
România, în fruntea producției...
Se dorește verificarea...
După o serie impresionantă de...
Litiul, cobaltul și nichelul...
Oficial BCE: „Am putea ajunge la acest nivel în câteva...
Autoritățile din Grecia monitorizează situația seismică
Angajații federali obligați să...
Ursula von der Leyen merge luni la Kiev, iar Emmanuel...
SUA apără acordul propus de...
O decizie dificilă pentru...
Președintele argentinian Javier...
Care este țara europeană care plătește abonamentul...
Guvernul s-a decis în privința...
Despre ultimele decizii ale președintelui Trump, despre...
Rating susţinut de apartenenţa...
Cum poți obține 500 de lei de...
Un avertisment adresat în...
Ministrul Finanțelor se află la...
Declinul social-democraților...
Portofoliul Berkshire Hathaway,...
SUA reacționează la taxele...
Reciclarea textilelor,...
Pe de altă parte, Bitpanda, a...
Rețea extinsă de conducte...
Termenele de livrare care ar putea determina...