România are nevoie de cofinanțare de 250 mil. euro pentru 2,4 mld. euro fonduri UE
România are nevoie urgentă de o...
Administraţia Naţională de Meteorologie (ANM) a emis, vineri, avertizări Cod Roșu, Cod portocaliu şi Cod galben de instabilitate atmosferică accentuată şi ploi abundente ce vor fi în vigoare până sâmbătă dimineaţa, în toate regiunile ţării.
Codul roșu este valabil de vineri de la ora 15:00 până pe 3 septembrie la ora 3 dimineața. În acest interval vor fi ploi abundente. Local în județul Vâlcea, în zona montană și submontană a județelor Gorj și Argeș se vor acumula cantități de apă de 70...90 l/mp și izolat peste 100 l/mp.
Conform prognozei de specialitate, în intervalul 2 septembrie, ora 12:00 - 3 septembrie, ora 10:00, va fi în vigoare un Cod portocaliu în Oltenia, Transilvania, local în Maramureş, Muntenia şi Dobrogea, unde vor fi perioade cu averse torenţiale, iar în intervale scurte de timp sau prin acumulare se vor înregistra cantităţi de apă de 40 - 60 litri/mp. Izolat, în Oltenia, vor fi peste 70 - 80 litri de apă/mp.
Meteorologii avertizează că în sud-estul ţării, aversele vor fi asociate şi cu descărcări electrice, intensificări ale vântului şi vijelii.
De asemenea, în acelaşi interval de prognoză, va fi Cod galben de vreme rea în vestul, estul şi sud-estul ţării, unde vor fi averse ce vor avea şi caracter torenţial, iar cantităţile de apă vor depăşi local 25 - 40 litri/mp. Local în sud-estul Munteniei şi în Dobrogea, mai ales seara şi noaptea, aversele vor fi însoţite de descărcări electrice şi intensificări ale vântului.
Începând din dimineaţa zilei de sâmbătă (3 septembrie), aversele se vor restrânge spre sud-estul şi estul ţării.

Fiți la curent cu ultimele noutăți. Urmăriți DCBusiness și pe Google News
Ţi s-a părut interesant acest articol?
Urmărește pagina de Facebook DCBusiness pentru a fi la curent cu cele mai importante ştiri despre evoluţia economiei, modificările fiscale, deciziile privind salariile şi pensiile, precum şi alte analize şi informaţii atât de pe plan intern cât şi extern.
România are nevoie urgentă de o...
Guvernul a aprobat, în ședința...
Statul schimbă regulile pentru...
Prețul energiei electrice crește din nou iar România se...
Programul „Rabla Auto 2025”,...
Franța suspendă platforma Shein...
Luptă acerbă între Novo Nordisk...
Leul urcă ușor în fața euro și dolarului, dar aurul...
Bursa de Valori București...
Guvernul României a adoptat,...
ROBOR face un pas înapoi, IRCC...
Asociaţia Română a Magazinelor Online (ARMO) estimează...
România, printre puținele state...
Președintele Camerei de Comerț...
Iarna vine cu o factură mare pentru şoferi.
Pe masa Executivului se află...
Aurul revine în lumina...
Fiscul clarifică tratamentul...
BNR avertizează că un document fals care poartă sigla...
ANAF schimbă regulile pentru...
Românii cheltuiesc tot mai mult...
Patru firme înrudite au creat un circuit economic fals...