Ministerul Finanţelor a împrumutat 318 de milioane de lei, potrivit BNR

Autor: Georgel Simionică
Data publicării:
Guvernul îi scuteşte pe donatorii de celule stem de plata CASS timp de 10 ani
Guvernul îi scuteşte pe donatorii de celule stem de plata CASS timp de 10 ani
Băncile nu au participat vineri la sesiunea de oferte necompetitive aferentă licitaţiei de joi, când Ministerul Finanţelor (MF) a împrumutat 318 de milioane de lei, potrivit datelor transmise de Banca Naţională a României (BNR).

MF a împrumutat, joi, 318 de milioane de lei de la bănci, printr-o emisiune de obligaţiuni de stat de tip benchmark, cu o maturitate reziduală la 155 luni, la un randament mediu de 5,12% pe an.

Valoarea nominală a emisiunii de joi a fost de 400 de milioane de lei, iar băncile au subscris 338 milioane de lei.

Vineri era programată o licitaţie suplimentară prin care statul intenţiona să atragă încă 60 de milioane de lei la randamentul stabilit joi pentru obligaţiuni.

Finanţele au atras 75 de milioane de lei de la bănci

Ministerul Finanţelor (MF) a planificat, în luna noiembrie 2021, împrumuturi de la băncile comerciale de 4,4 miliarde de lei, din care 400 de milioane de lei printr-o emisiune de certificate de trezorerie cu discont şi 4 miliarde de lei prin nouă emisiuni de obligaţiuni de stat.

La acestea se poate adăuga suma de 600 de milioane de lei prin sesiuni suplimentare de oferte necompetitive, aferente licitaţiilor de obligaţiuni.

Suma totală, de cinci miliarde de lei, este cu 630 milioane de lei sub cea de 5,63 miliarde lei programată pentru octombrie 2021 şi va fi destinată refinanţării datoriei publice şi finanţării deficitului bugetului de stat.

Google News icon  Fiți la curent cu ultimele noutăți. Urmăriți DCBusiness și pe Google News

Ţi s-a părut interesant acest articol?

Urmărește pagina de Facebook DCBusiness pentru a fi la curent cu cele mai importante ştiri despre evoluţia economiei, modificările fiscale, deciziile privind salariile şi pensiile, precum şi alte analize şi informaţii atât de pe plan intern cât şi extern.

Reperele zilei

Ştiri Recomandate

Casă de schimb valutar
Mircea Fechet / FOTO: Gov.ro
RCA
Industrie / Sursa: Freepik.com
Leonardo Badea, prim-viceguvernator BNR
Bani. Freepik.com
Bursa de valori
CEC Bank
Cariera Jilț Nord / Foto: gorjeanul.ro
ASF
Cadastru / Foto: Freepik
Muncitori pe șantier / Foto: Unsplash
Jamie Dimon, CEO JP Morgan & Chase

Șeful JPMorgan Chase: Economia SUA intră în declin

Creșterea economică a Statelor Unite începe să dea semne...

Termocentrală
Podul Prieteniei Giurgiu-Ruse

Avertizare de călătorie în Bulgaria

MAE a transmis o atenţionare de călătorie în Bulgaria.

Robotaxi / sursa foto: Wikimedia Commons / Mliu92
Contor electric
Bursa de Valori București
Friedrich Merz
Euro / FOTO: Freepik
Hidroelectrica / FOTO: https://www.facebook.com/hidroelectricaoficial/
Freepik.com
Dolar / FOTO: Freepik
Foto: Freepik.com
Cursul valutar al zilei
Bani / Foto: DCBusiness
Centru de detenție și de procesare a imigranților, operat de GEO Group Inc. în Adelanto, California

pixel