Ministrul Mediului, Apelor și Pădurilor: Am dublat bugetul

Autor: Dana Mihai
Data actualizării:
Data publicării:
Ministrul Mediului și-a dat demisia
Ministrul Mediului și-a dat demisia
Ministrul Mediului, Apelor și Pădurilor, Costel Alexe a explicat de buget are și ce vor finanța în 2020  în cadrul dezbaterii "Calitatea aerului în România! Investițiile de mediu, prioritate în actuala criză a coronavirusului"  organizată de DC Media Group .

"După cum bine știți, actualul Guvern aproape că a dublat bugetul administrației fondului pentru mediu și multe dintre acele proiecte se regăsesc și astăzi, evident cu o finanțare mult mai consistentă."

"Și Bucureștiul și alte orașe din țară au finanțare de la administrația fondului pentru Mediu să-și facă acele piste pentru biciclete, importante de altfel pentru transportul din cadrul orașelor și evident pe care multe administrații l-au prins în aceste planuri integrate de calitatea lui."

Corneliu Pascu, dir. gen. IRIDEX. Am avut parte numai de bârfe și răutăți

Întrebat de Elena Cristian ce urmează după atâtea sancțiuni pe care România le primește din cauza aerului poluat pe care îl are țara noastră, Costel Alexe a explicat că dorește finanțarea administrațiilor publice.

"Aș vrea să vă spun că și în acest an, în 2020 când am dublat bugetul ministerului de la 1,5 miliarde de lei la 2,8 miliarde de lei și e o infuzie de capital pe care Guvernul o bagă în problemele de mediu și economia românească. Avem program prin care vom finanța Administrațiile Publice Locale, să-și achiziționeze autobuze electrice, troleibuze electrice, tramvaie electrice, tocmai pentru a oferi cetățenilor, mijloace în comun prietenoase cu mediul"

Youtube video image

Google News icon  Fiți la curent cu ultimele noutăți. Urmăriți DCBusiness și pe Google News

Ţi s-a părut interesant acest articol?

Urmărește pagina de Facebook DCBusiness pentru a fi la curent cu cele mai importante ştiri despre evoluţia economiei, modificările fiscale, deciziile privind salariile şi pensiile, precum şi alte analize şi informaţii atât de pe plan intern cât şi extern.

Reperele zilei

Ştiri Recomandate

Ședință de Guvern / FOTO: Gov.ro
Bursa de Valori București
Sebastian Burduja / FOTO: Gov.ro
Mihai Daraban, președintele Camerei de Comerț și Industrie a României
Nvidia / Foto: Laineema / Flickr
Donald Trump / Foto: Casa Albă / Flickr

Trump atacă din nou Rezerva Federală a SUA

Critici directe la adresa președintelui Fed, Jerome...

Casă de schimb valutar
Semnare document / FOTO: Freepik
Capitoliul / FOTO: Freepik
Nissan
Foto: Freepik.com
Ceaușescu pe șantier / Foto: Fototeca online a comunismului românesc / Cota: 116/1979
Sac cu bani / FOTO: Freepik

Investitorii stau pe munți de cash și nu știu ce să facă

Mii de miliarde de dolari blocate din cauza războaielor...

Declarația unică - Foto ilustrativ
Cupru
Londra
Apple

Apple intră în domeniul interfețelor creier-computer

Apple (NASDAQ:AAPL) își face intrarea în domeniul...

Samsung

Samsung pregătește o achiziție importantă în Europa

Este vorba despre preluarea unui specialist în sisteme...

Indicele ROBOR la 3 luni a început să scadă
Tanczos Barna

România va încasa 1,3 miliarde euro din tranşa 3 din PNRR

România va încasa, pe 10 iunie, 1,3 miliarde euro din...

Cristian Popa, BNR
Calendar fiscal

Modificări în declarația 100. Apare o nouă obligație fiscală

ANAF actualizează formularul 100, apare o nouă obligație...

OECD
București interbelic
Indici bursieri
Ședință de Guvern

pixel