Misiunile Armatei României în afara ţării, pe agenda Parlamentului. Deciziile zilei

Autor: Mihai Ciobanu
Data publicării:
Foto: MApN
Foto: MApN
Camera Deputaţilor şi Senatul se reunesc marţi în şedinţă comună, pe agendă aflându-se, printre altele, desfiinţarea grupurilor parlamentare de prietenie cu Federaţia Rusă şi cu Belarus.

La începutul lunii martie, preşedintele Grupului Român al Uniunii Interparlamentare (GRUI), senatorul Ioan Stan, coordonatorul structurilor parlamentare de prietenie, a propus desfiinţarea grupurilor cu Federaţia Rusă şi cu Belarus, după ce partidele parlamentare şi-au retras reprezentanţii din acestea.

Parlamentul urmează să decidă marţi şi numirea unui consilier la Curtea de Conturi. În 22 februarie, comisiile parlamentare de buget au audiat candidaţii pentru ocuparea unui post de consilier de conturi rămas vacant ca urmare a decesului lui Vasile Gherasim, pentru restul de mandat început prin Hotărârea Parlamentului nr. 94/2017. În urma audierii, comisiile reunite au hotărât, cu majoritate voturi, să propună plenului Parlamentului numirea Mirelei Călugăreanu pentru această funcţie.

 

Informări din partea preşedintelui Iohannis



Totodată, în şedinţa comună de marţi, parlamentarii urmează să ia act de mai multe informări din partea preşedintelui Klaus Iohannis cu privire la aprobarea pentru acest an a forţelor şi mijloacelor Armatei României şi ale Ministerului Afacerilor Interne care pot fi puse la dispoziţie în vederea participării la misiuni în afara teritoriului naţional, la aprobarea intrării, staţionării şi operării Batalionului STRYKER al SUA în România, în scopul îndeplinirii misiunilor subsumate posturii de descurajare şi apărare a NATO, precum şi la aprobarea, ca urmare a solicitărilor transmise de NATO, dislocării unor forţe armate străine în România, precum şi intrarea, staţionarea şi operarea detaşamentului F-35 al SUA în România.

Citeşte şi: Încep să se vadă efectele războiului din Ucraina asupra economiei României. Benţa: Cea mai îngrijorătoare problemă

Pe ordinea de zi a plenului reunit mai figurează raportul de activitate pe anul 2020 al Consiliului Legislativ, precum şi un proiect de hotărâre privind vacantarea unei funcţii de membru în Comitetul de Reglementare al Autorităţii Naţionale de Reglementare în Domeniul Energiei, ca urmare a demisiei lui Alexandru Stănescu. 

Google News icon  Fiți la curent cu ultimele noutăți. Urmăriți DCBusiness și pe Google News

Ţi s-a părut interesant acest articol?

Urmărește pagina de Facebook DCBusiness pentru a fi la curent cu cele mai importante ştiri despre evoluţia economiei, modificările fiscale, deciziile privind salariile şi pensiile, precum şi alte analize şi informaţii atât de pe plan intern cât şi extern.

Reperele zilei

Ştiri Recomandate

ANAF. Freepik.com
Foto: Freepik.com
Bani
Restaurant. Foto: Pexels.com
Freepik.com
Germania / FOTO: Unsplash

Economia Germaniei s-a contractat în trimestrul doi din 2025

Cifre îngrijorătoare privind "motorul economic al...

Factura. Freepik.com
Muncitor în construcții / FOTO: Freepik

Locuri de muncă în ţară şi în străinătate. Vezi oferta

Angajatorii din România pun la dispoziţie 30.868 locuri...

Femeie în aeroport / Foto: Freepik
Euro-dolar / FOTO: Freepik

Festivalul Borșului Lipovenesc de Jurilovca 2025 se suspendă

Ediția din 2025 a Festivalului Borșului Lipovenesc de...

Youtube
Freepik.com
Chei. Freepik.com

Curs valutar: Leul pierde teren în faţa principalelor valute

Moneda naţională s-a depreciat, marţi, în raport cu...

Freepik.com
Vodafone
ROBOR scade, o veste bună
Declaratia unica. Foto: Freepik.com
Bani / FOTO: Freepik

pixel