Avertismentul BNR: România, prinsă în epicentrul furtunii geopolitice
Crizele geopolitice nu mai sunt...
Analistul economic Adrian Negrescu a transmis un mesaj pe tema posibilităţii naţionalizării, de către stat, a banilor pe care îi au românii în bănci. Totul a plecat de la un mesaj scris pe Facebook de către economistul Radu Georgescu.
"Mințile luminate de economie spun că în curând economia mondială va face implozie. Eu citesc toate interviurile lui Ray Dalio. Tipul acesta este economist și are o avere de 14 miliarde de dolari. Adică 20% din toți banii adunați din România ale companiilor și populației (M1). Bănuiesc că știe ceva economie. El spune de mai mulți ani că deficitele foarte mari ale țărilor ne vor face să trăim evenimente şocante pe care generația actuală de pe planetă Pământ nu le-a trăit. El spune că este posibil că țările să nu-și mai plătească datoriile și împrumuturile. De asemenea este posibilă naționalizarea banilor din bănci. El spune că singura şansă ca să nu ajungem în acest scenariu este ca statele să reduca drastic cheltuielile. Şi să reducă drastic deficitele de cont curent şi comercial. Adica statele să producă în ţară", a scris Radu Georgescu pe Facebook.
"Nu se pune problema naţionalizării banilor din bănci, aşa cum, din păcate, a fost vehiculat astăzi de un cunoscut economist. Nu avem niciun motiv să ne scoatem banii din bănci. Chiar dacă România ar intra într-o criză financiară majoră, există alte soluţii - FMI în principal, care ne-ar asigura un colac de salvare. Da, e adevărat că statul român e dator vândut, că va trebui să împrumute în acest an peste 50 miliarde euro ca să aibă cu ce să plăteasca pensii şi salarii", a explicat Negrescu.
Fiți la curent cu ultimele noutăți. Urmăriți DCBusiness și pe Google News
Ţi s-a părut interesant acest articol?
Urmărește pagina de Facebook DCBusiness pentru a fi la curent cu cele mai importante ştiri despre evoluţia economiei, modificările fiscale, deciziile privind salariile şi pensiile, precum şi alte analize şi informaţii atât de pe plan intern cât şi extern.
Crizele geopolitice nu mai sunt...
Relația dintre Jeffrey Epstein...
Ce transformă o locuință într-o...
Ziua de luni, 29 decembrie,...
România se împrumută tot mai...
Numărul firmelor radiate a crescut în primele 11 luni...
Magistrații conduc detașat...
Ideea de a câștiga mai mult fără să muncești mai mult...
Orașul din Grecia care plătește...
Kim Jong Un a ordonat...
Pe măsură ce ne apropiem de...
Anul 2025 a confirmat o orientare a românilor către...
Bucureștiul conduce la numărul...
Imaginea publică a lui Vladimir...
ING: Perspectivele economiei României se îmbunătățesc,...
Intrarea lui Jeffrey Epstein în...
Curs valutar BNR, 24 decembrie.
Banca Centrală a Greciei se aşteaptă ca numărul...
Costul total al Crăciunului în 2025 poate atinge uşor...
Directorul general al companiei TAROM, Costin Iordache,...
În condiţiile în care Bulgaria...