Noul avion militar românesc. Cât costă programul Super-Șoim

Autor: DCBusiness Team
Data publicării:
Avion militar
Avion militar
Programul Super-Șoim va costa 124 de milioane de euro și va fi derulat între Ministerul Apărării și Avioane Craiova.

Avionul IAR 99 Șoim este destinat misiunilor de antrenament și atac la sol care permite piloților pilotarea avioanelor avansate ca F-16.

Contractului pe care Avioane Craiova îl va derula pentru Ministerul Apărării Naţionale este de 124 de milioane de euro. În 2018, MAPN a comunicat că va demara un program de modernizare a celor 21 de avioane IAR 99 şi IAR 99 Şoim ce sunt în dotare prin modificarea aparaturii electronice.

IAR-99 Şoim este un avion subsonic de antrenament reactiv avansat şi atac la sol,realizat la Avioane Craiova S.A. Zborurile pe acest avion permit antrenarea piloţilor pentru zboruri atât pe MIG-21 Lancer, cât şi pe F-16.

Varianta modernizată este IAR 99 Şoim TD, un avion de generaţie 2015, care ar putea avea o viaţă până după 2025, ca avion de şcoală, antrenament avansat şi alte misiuni.

Evident, problemele nu lipsesc. Compania israeliană Elbit reclamă că nu a parcticipat la selecția pentru realizarea avionicii, fiind aleasă o companie americană, CMC Electronics. Ministerul Economiei a cerut lămuriri MAPN în acest sens.

Citește și: PENSII. Militarii se pot retrage anticipat în 2019

Google News icon  Fiți la curent cu ultimele noutăți. Urmăriți DCBusiness și pe Google News

Ţi s-a părut interesant acest articol?

Urmărește pagina de Facebook DCBusiness pentru a fi la curent cu cele mai importante ştiri despre evoluţia economiei, modificările fiscale, deciziile privind salariile şi pensiile, precum şi alte analize şi informaţii atât de pe plan intern cât şi extern.

Reperele zilei

Ştiri Recomandate

Butoaie cu petrol / Foto: Freepik
Finanțare / FOTO: Freepik

Adrian Nica, vești despre facturarea persoanelor fizice

Emiterea facturilor de către persoanele fizice a stârnit...

Banca Națională a României
Florin Bănică
Friedrich Merz, cancelarul Germaniei
Viscolul a închis mai multe drumuri
Aeroportul din Sifia, Bulgaria / Foto: Wikipedia
Cimitir de mașini
ANAF schimbă foaia / Foto: Freepik
Un timp de stat în casă
La benzinărie
STB emite bilete valabile o oră
Casă de schimb valutar
Muncitori într-o fabrică de confecții / Foto: Ministerul Muncii
Centru de date / Foto: Freepik
Google Rusia / Grafică: DCBusiness

A 11-a ramă Coradia Stream a intrat în flota CFR Călători

Cea de-a 11 ramă electrică Coradia Stream, din lotul de...

Donald Trump prezenta lista tarifelor la începutul celui de-al doilea mandat al său / Foto: Casa Albă

Lovitură pentru Trump: Curtea Supremă îi blochează tarifele

Donald Trump a suferit un nou eșec juridic după ce...

Alexandre Bombarde, CEO Carrefour
Taxa pe stâlp vizează inclusiv contrucțiile din agricultură / Foto: Freepik
Cloud-ul Amazon, atacat de Inteligența Artificială

AI-ul a pus pe pauză cloud-ul Amazon. Două pene în decembrie

Divizia de cloud a Amazon a fost afectată de cel puțin...

Jeffrey Epstein și Leslie Wexner (dr) / Foto: DoJ
Narendra Modi
JP Morgan / Foto: Ben Sutherland / Flickr
Influencer arată un bitcoin

pixel