Orașul Almaty, Kazakhstan și România, în top 25 destinații de vizitat în 2025, conform CNN Travel

Autor: DCBusiness Team
Data publicării:
Delta Dunării / FOTO: Wikipedia
Delta Dunării / FOTO: Wikipedia
Orașul Almaty (Kazakhstan) deschide lista celor 25 destinații din lume ce trebuie vizitate în 2025,  conform selecției realizate de CNN Travel, se arată într-un comunicat al Consulatului Onorific al Republicii Kazakhstan în Constanța.

Conform CNN Travel, Almaty este unul dintre acele foarte rare orașe ale lumii care are cu adevărat tot - gastronomie excelentă, viața de noapte radiantă, o scenă artistică și culturală înfloritoare și un acces foarte facil la unele din cele mai spectaculoase, inedite și autentice decoruri naturale, datorită așezării spectaculoase, la poalele munților Tian Shan, se menționează în textul semnat de Corina Martin, consul onorific al Republicii Kazakhstan în Constanța.
 
Potrivit textului, excursiile La lacurile Kolsay, Kaindy și la Canionul Charyn, experiențele de o zi în comunitatea nomazilor, Etno Huns, vizita la patinoarul Medeu, cel mai înalt patinoar montan din lume, situat la o altitudine de 1.691 de metri deasupra nivelului mării, ascensiunea la 3200 m altitudine, cu trei circuite de telecabină, în stațiunea de schi Shymbulak, și panorama orașului Almaty, pe durata călătoriei cu Telegondola Kok-Tobe, până la 1130 m deasupra mării - sunt doar câteva din marile  atracții pe care le oferă regiunea Almaty. 

După ce, în Decembrie 2024, Revista Vogue deschidea clasamentul top 10 cele mai bune locuri de vizitat din lume în 2025 cu România, apreciind cǎ „le are cu adevărat pe toate”, iată cǎ și CNN Travel include România pe lista celor mai frumoase destinații turistice din 2025.

CNN arată că România este unul dintre puținele locuri rămase nedescoperite din Europa, fapt care este „un cadou în aceste zile de supraturism”, și că este „o țară care are de toate, de la stațiunile de la malul Mării Negre, până la minunăția spectaculoasă a Munților Carpați”. 

Sunt menționate și atracții precum Castelul Bran, dar și alte cetăți medievale gotice din Transilvania, precum și orașe cum sunt capitala București, Timișoara, Cluj Napoca, Sibiu, Brașov.
Turiștilor li se recomandă și idilicul rural românesc, care poate fi explorat odată cu recent lansata Via Transilvanica, un traseu de drumeție de 1.400 de kilometri, care străbate peisaje rurale și sate „unde pare că timpul s-a oprit”.

Alături de orașul Almaty din Kazakhstan și de România, pe lista destinațiilor anului realizată de CNN se mai află Insulele Andaman și Nicobar (India), Bolivia, Chemnitz (Germania), potecile din Anglia, Eswatani și provincia Mpumalanga (Africa de Sud), Gdansk (Polonia), Gilgit-Baltistan (Pakistan), trenurile de lux din Italia, Munții Kaçkar (Turcia), Kansai (Japonia), Mendoza (Argentina), Nashville (Tennessee, SUA), Insula Niue, Nuuk (Groenlanda), Regiunea Ozark (SUA), Rabat (Maroc), Sierra Leone, San Francisco de Campeche (Mexic), Stockholm (Suedia) și Taupō (Noua Zeelandă).

Google News icon  Fiți la curent cu ultimele noutăți. Urmăriți DCBusiness și pe Google News

Ţi s-a părut interesant acest articol?

Urmărește pagina de Facebook DCBusiness pentru a fi la curent cu cele mai importante ştiri despre evoluţia economiei, modificările fiscale, deciziile privind salariile şi pensiile, precum şi alte analize şi informaţii atât de pe plan intern cât şi extern.

Reperele zilei

Ştiri Recomandate

Ilie Bolojan / Foto: gov.ro
Programele AFM se suspendă
Adrian Negrescu
Guvernul are buzunarele goale / Ilustrație: DCBusiness
S-au schimbat regulile achizițiilor publice
London Metal Exchange
Lingouri de aur
Banca Națională a Poloniei
Oameni pe strada / Foto: Freepik
Ministerul Finanțelor
Florin Jianu
Bani. Freepik.com
Proiect / Foto: Freepik
Consiliul Concurenței / Foto: DCBusiness

Protest spontan la Consiliul Concurenţei

Protest spontan al angajaţilor Consiliului Concurenţei,...

Freepik.com
Miniștrii cabinetului Bolojan / Foto: Octav Ganea / Inquam Photos
Cumpărături online / FOTO: Freepik
BVB
Birou. Freepik.com
Foto: Pexels.com
Comisia Europeană propune reducerea folosirii gazelor în UE cu 15%
Dolari. Freepik.com
Donald Trump / Foto: Casa Albă / Daniel Torok
Dragos Anastasiu / Foto: gov.ro

pixel