Documentele care trebuie depuse la ANAF până pe 7 august – Verifică lista completă
ANAF a publicat calendarul...
O astfel de situație s-a întâmplat la o clinică din Kârgâzstan care a trebuit să arunce aproape 1.000 de doze din vaccinul Sputnik V după ce o persoană a deconectat frigiderul în care serurile erau depozitate pentru a-și încărca telefonul, au dezvăluit autoritățile.
Vaccinurile inutilizabile făceau parte dintr-un lot de 20.000 de doze livrate ca ajutor umanitar de către Rusia țării din Asia Centrală care se află într-o stare economică precară. Campania de vaccinare a început acolo în martie, unse serurile rusești au sunt mai populare decât alternativa Sinopharm a Chinei.
O nouă pandemie? Doi virologi chinezi trag semnalul de alarmă
Autoritățile au fost intens criticate în urma incidentului, care a fost făcut public doar săptămâna aceasta, însă care a avut loc în aprilie, la o clinică publică din capitala Bișkek. Potrivit ministrului sănătății, Alimkadyr Beïchenaliïev, un lucrător de întreținere ar putea fi responsabil pentru această gafă monumentală, după ce a căutat o priză pentru a-și reîncărca telefonul.
„Dacă unul dintre angajați este de vină, o menajeră sau altcineva, clinica va trebui să răspundă financiar”, a spus oficialul reporterilor.
Fiți la curent cu ultimele noutăți. Urmăriți DCBusiness și pe Google News
Ţi s-a părut interesant acest articol?
Urmărește pagina de Facebook DCBusiness pentru a fi la curent cu cele mai importante ştiri despre evoluţia economiei, modificările fiscale, deciziile privind salariile şi pensiile, precum şi alte analize şi informaţii atât de pe plan intern cât şi extern.
ANAF a publicat calendarul...
- TVA mai mare, carburanți mai...
Curs valutar BNR, 1 august.
Populația afectată de...
Cu puține zile în urmă, România...
Preşedintele SUA a semnat un...
Românii cu venituri reduse...
Bursa de la Bucureşti a deschis cu creşteri pe...
România finalizează negocierile...
Indicele ROBOR la trei luni a coborât joi la 6,65% pe an.
ANAF a emis decizii de impunere...
Hidroelectrica, anunţ pentru...
Joi, de la ora 12:00, Răzvan...
Într-un context economic...
Ministrul Agriculturii, Florin...
Cifre oficiale privind cea mai...