Primarul municipiului Pitești a convocat, joi dimineață, Comitetul Local pentru Situaţii de Urgenţă.
Acesta a declarat că: „Situaţia e delicată. Vom adopta măsuri stricte pentru prevenirea şi combaterea răspândirii acestui virus. Voi opri activitatea în târgul săptămânal, la plaje, voi dispune măsuri ferme în pieţele agroalimentare, iar la terase programul va fi redus”.
Edilul Piteștiului a mai declarat pentru Ziarul Argesul că se vor relua spălarea şi igienizarea stradală în oraş.
NOU RECORD NEGRU! 1112 de noi infectări în ultimele 24 de ore în România
Oficialul însă se teme că: ”E posibil să avem, însă, şi alte surprize… Dacă situaţia o va impune, vom închide Primăria timp de câteva zile pentru dezinfecţie. Nici nu vreau să mă gândesc la ce se va întâmpla dacă va fi dispusă carantina la Piteşti. Va fi crunt! Va fi dezastru economic. Prin urmare, nu avem clipe de răgaz. Suntem mobilizaţi la maximum cu tot personalul”.
Prefectul de Argeș, Emanuel Soare, a declarat aseară pentru DIGI24 că 12 localități din județ sunt susceptibile de a intra în carantină, între care se numără și Pitești și Mioveni.
Fiți la curent cu ultimele noutăți. Urmăriți DCBusiness și pe Google News
Ţi s-a părut interesant acest articol?
Urmărește pagina de Facebook DCBusiness pentru a fi la curent cu cele mai importante ştiri despre evoluţia economiei, modificările fiscale, deciziile privind salariile şi pensiile, precum şi alte analize şi informaţii atât de pe plan intern cât şi extern.
Vineri a fost adoptat proiectul...
BVB a închis pe roşu ultima şedinţă de tranzacţionare a...
Peste 6.500 de avioane A320...
Înşelătorii prin telefon, în...
Leul a avut o evoluție stabilă...
Produsele româneşti din...
Pachetul legislativ privind...
Hidroelectrica a lansat oficial...
Prețurile la benzină au scăzut...
Premierul Ilie Bolojan a...
ANAF a declanșat procedura de executare silită împotriva...
Legătura dintre politica...
Prețul aurului a scăzut ușor...
Ședință extraordinară de guvern vineri pentru proiectul...
Rafinăriile independente ale Chinei – cunoscutele...
În 2024, doar 23 de regiuni din...
Donald Trump inflamează din nou...
O simplă greșeală de...
Taxarea inversă la TVA,...
Guvernul strânge cureaua:...
Proiectul de rectificare...
Prosumatorii nu vor fi afectați...
Bursa de la Bucureşti a închis...
ANAF taie banii primăriilor care încalcă legea. Bugetele...