Ce riscă firmele care nu au un cont bancar. Când intră în vigoare noua măsură?
Una dintre cele mai sensibile...
Plafonarea prețurilor la energie și gaze naturale, extinsă până în 2025
Parlamentul României a adoptat, cu amendamente, Legea privind aprobarea Ordonanței de urgență nr. 32/2024, care extinde plafonarea prețurilor la energie electrică și gaze naturale până la 31 martie 2025. Legea clarifică modul de calcul al prețului final facturat și prevede revenirea treptată la piața liberalizată. Președintele României a cerut reexaminarea acesteia, invocând posibile efecte asupra prosumatorilor existenți.
Prosumatorii, obligați la noi investiții
Unul dintre punctele de dispută a fost obligativitatea prosumatorilor de a instala capacități de stocare până la finalul anului 2027. În caz contrar, puterea evacuată în rețea va fi limitată la 3 kW, indiferent de capacitatea instalațiilor existente. Prevederea a fost criticată pentru impactul asupra prosumatorilor și dificultățile de implementare iar azi această obligativitate a fost eliminată din noua lege.
Impactul asupra consumatorilor
În perioada de plafonare, prețurile maxime nu vor depăși 1,2 lei/kWh pentru energie electrică și 0,31 lei/kWh pentru gaze naturale. Plafonarea se aplică tuturor consumatorilor, inclusiv celor casnici și industriali.
Fiți la curent cu ultimele noutăți. Urmăriți DCBusiness și pe Google News
Ţi s-a părut interesant acest articol?
Urmărește pagina de Facebook DCBusiness pentru a fi la curent cu cele mai importante ştiri despre evoluţia economiei, modificările fiscale, deciziile privind salariile şi pensiile, precum şi alte analize şi informaţii atât de pe plan intern cât şi extern.
Una dintre cele mai sensibile...
Comercianții care pun pe piață...
Leul s-a depreciat vineri, 21...
Piața bursieră globală trăiește un val puternic de...
Adoptarea Ordonanței de Urgență...
Economia verde a României...
Luxemburg introduce din 1...
Guvernul Japoniei a aprobat un...
ANAF a descoperit în Prahova o fabrică clandestină de...
Miniștrii de externe ai Uniunii...
Lista completă a celor 28 de...
Pachetul doi de măsuri fiscale...
Mercenarul Horaţiu Potra, considerat unul dintre...
Guvernul a aprobat o hotărâre...
Europa se pregătește pentru un...
Guvernul a aprobat modificarea integrală a anexei...
Controversatul dosar Epstein revine în prim-plan. După...
Artmark lansează începutul...
Pasagerii care se confruntă cu...
Banca elvețiană de investiții UBS Group a revizuit în...
NVIDIA a raportat pentru...
Curs valutar BNR, 20 noiembrie...
2025 a fost un an în care angajatorii au tratat cu...
ANAF deschide acțiune în instanță la Tribunalul Sibiu.