Experții de mediu au avertizat despre amenințările serioase care se fac la adresa Amazonului, amenințări lansate de președintele ales, Jair Bolsonaro.
Fost căpitan de armată și admirator avid și nedisimulat al fostelor dictaturi militare din Brazilia, Bolsonaro a vorbit înflăcărat despre închiderea agențiilor de mediu, cele însărcinate cu protecția pădurii, și despre deschierea teritoriilor indigenilor pentru minerit și agricultură.
Bolsonaro a mai spus că ar vrea să iasă din Tratatul de la Paris, urmând exemplul lui Donald Trump, pentru care nutrește o profundă admirație.
Săptămâna trecută însă, Bolsonaro a retractat afirmația și a adoptat un discurs mai moderat, cu numai câteva zile înainte de algerile pe care le-a câștigat.
Dezastru pentru Amazon
Președinția lui Bolsonaro ar putea fi un dezastru necruțător pentru Amazon și pentru oamenii de acolo”, a declarat Christian Poirier, directorul organizației neguvernamentale Amazon Watch, care a publicat recent un raport despre despăduririle din Amazon.
”Opoziția sa față de drepturile indigenilor și a comunităților tradiționale și disprețul față de protecția mediului pun în pericol bucăți vaste de pădure care au fost conservate, care ar putea cădea victimă dezvoltarii industriale nesăbuite precum mineritul sau afacerile agricole”, a mai adăugat Poirier, citat de Deutsche Welle.
Fiți la curent cu ultimele noutăți. Urmăriți DCBusiness și pe Google News
Ţi s-a părut interesant acest articol?
Urmărește pagina de Facebook DCBusiness pentru a fi la curent cu cele mai importante ştiri despre evoluţia economiei, modificările fiscale, deciziile privind salariile şi pensiile, precum şi alte analize şi informaţii atât de pe plan intern cât şi extern.
Guvernul a decis să mențină și...
Ministerul Finanţelor (MF) a...
Curs valutar BNR, 2 februarie.
Pentru IMM-urile din România, 2026 începe sub semnul...
Proprietarii vor majora...
Inflația mondială, în recul pe fondul cererii mai slabe...
Numărul firmelor care şi-au...
Industria băuturilor...
Tichetele sociale pe suport...
„Fabricat în Europa”, noua miză...
Carlyle discută un posibil parteneriat cu fonduri din...
Guvernul a aprobat o modificare...
Sistemul energetic național a...
Argintul s-a prăbușit cu 30%...
India și Uniunea Europeană au...
Sprijin financiar pentru...
Alianța OPEC+ a convenit, în...
Anul 2026 va fi decisiv pentru...
Bitcoin, cea mai mare...
Arieratele bugetului general...